Ztužení celé stavby se provádí od nepaměti. Již naši předchůdci věděli, že stavba pokud není ztužena, tak nepůsobí jako celek a nemůže správně fungovat.
Jen se projděme po ulici a podívejme se na domy staršího data. V místech stropů jistě nalezneme zvláštní ocelová oka, v kterých je zasunut většinou dřevěný klín. Dalo by se říci, že to jsou předchůdci dnešních moderních ztužovacích prvků.
V současné době své uplatnění nacházejí ztužující prvky ve formě ocelových lan a táhel, především u střešních konstrukcích větších rozponů (na ztužení střechy rodinného domu se používají klasická dřevěná prkna, jdou napříč konstrukcí).
Ztužení obvodových stěn se provádí v úrovni jednotlivých stropů (u staveb do výšky 20 metrů se mechanické ztužení dle normy provádět nemusí). U rodinných domů se provádí ucelení železobetonovým věncem, který prochází nejen po celém obvodu stavby, ale i na vnitřních nosných stěnách. Umístění věnce se různí dle projektu. Nejčastěji se používá ve stejné rovině jako je stropní konstrukce, v jiných případech může být nad či pod stropem.
Ztužující věnec je prováděn na horním líci poslední vyzděné tvárnice. Pevnost je zajištěna použitím betonové směsi, která se náležitě vyztužuje tzv. košem (soustava prutů, které vytváří kvádrovitý spojitý prvek). Realizace ze železobetonu vyžaduje precizní tradiční bednění nebo použití věncových cihel (keramické, pórobetonové ), které jsou vyráběny samostatně nebo s tepelným izolantem různých mocností.
Kvůli nepříznivým teplotním vlastnostem použitého betonu musí být celý věnec zateplen(většinou polystyrénem). Způsob zateplení, v případě, že nejsou použity věncové cihly s izolantem, se řeší buď samostatně (zmenší se šířka věnce na stěně a místo něj je tepelná izolace) nebo společně se zateplením celého obvodu budovy.
Velice rozšířeným je používání speciálních věncových tvarovek, které jsou pro jednotlivé stavební systémy jiné. Jedná se o tzv. ztracené bednění (zůstává součástí konstrukce), které je následně vylito betonem, do něhož jsou vloženy pouze jednotlivé pruty, popř. lehká příhradová konstrukce. Největší pevnost zajišťuje tvarovka, která je vyztužena již z výroby, a tak ji není dovoleno na stavbě nikterak upravovat.