Smart hodinky, jež patří mezi nejpopulárnější chytrá zařízení pro nošení na těle (wearables), mají mnoho praktických funkcí – jednou z nich je monitorování spánku. Jak hodinky měří spánková data a jakým způsobem je lze využít ke kvalitnějšímu odpočinku?
Chtěli byste vstávat odpočatější, rychleji usínat či protáhnout čas hlubokého spánku? Smart hodinky pro vás budou praktickým pomocníkem. Jejich součástí je akcelerometr, který snímá pohyb (otřesy, kroky, převalování atd.), a případně také senzory měřící další upřesňující údaje.
Má to však svá úskalí – hodinky nejsou dokonale přesné, protože naměřené informace odvozují zejména z neaktivity těla. Nehybný, avšak bdící člověk tak může být technologií považován za spícího, proto je potřeba data kontrolovat s ohledem na možné chyby. Propracovanější typy hodinek do detekce spánku zahrnují i další tělesné pochody a jejich změny, například dechovou a tepovou frekvenci, teplotu těla aj., díky kterým jsou výsledky o něco spolehlivější.
Jestliže máte se spaním závažné problémy nebo výrazně rozhozené biorytmy, bude lepší variantou svěřit se do péče lékařů – spánková laboratoř (polysomnografické vyšetření) poskytuje detailnější a přesnější výsledky, navíc s odborným dohledem.
Tip: Doba spánku i čas uléhání a vstávání se nejvýrazněji liší u pracovního a volného dne. Jedním z hlavních doporučení spánkových profesionálů je chodit spát i vstávat vždy ve stejný čas. Tělu zkrátka nejvíce vyhovuje rutina.
I když je důležité brát naměřená spánková data ze smart hodinek s rezervou, podávají významné informace o životním rytmu. Při dlouhodobé a podrobnější kontrole lze odhalit osobní trendy, které přibližují vysvětlení, jak na zlepšení návyků a zkvalitnění odpočinku u konkrétního člověka.
Zdroj obrázku: F8 \ Suport Ukraine / stock.adobe.com