V případě, že jsme již pevně rozhodnuti a máme ujasněné představy našeho budoucího domu, je zapotřebí provést několik administrativních úkonů, které jsou základem nového bydlení.
Dům jako celek vždy stojí na nějakém pozemku, který jsme si z jistých příčin vybrali. Ovšem ke stavebnímu řízení není možné použít pozemek, který by nebyl ve Vašem vlastnictví či nemáte právo na jeho zastavění, jež se dokazuje dokladem prokazující právo, a nebo prokázáním z katastru nemovitostí. Ovšem zastavět nelze ani kýžený pozemek, který není v územní plánovací dokumentaci veden jako stavební.
Nadále je nutností vypracování dokumentace stavby od příslušného autorizovaného architekta nebo projektanta. Projekt se vypracovává v několika fázích. Nejprve je třeba provést projekt k ohlášení stavby, který je platný pouze v případě, že je splněna zákonná podmínka, dům má méně jak 150 m2 zastavěné plochy, jeho sklepní prostory nejdou do hloubky více jak 3 metrů a výška domů je maximálně rovna 2 poschodím + podkroví. V jiném případě se musí vypracovat projekt pro územní řízení a stavební povolení.
Poté je nutno si projekt nechat rozšířit na úroveň prováděcí dokumentace, dle které je možno stavbu provést jak svépomocí tak kvalifikovanou firmou. S dokončením projektu se nesou vyhotovení projektů a stanovisek od různých organizací, které mají do provádění stavby právo zasáhnout. Za příklad je nutné uvést požárníky, památkovou péči, ale i napojení na vodovod, kanalizaci a jiné inženýrské sítě.
Vhodný výběr a nároky na bydlení se projevují i ve finanční stránce.
V případě využití stavebního ohlášení jsou poplatky na úřadech nulové, ovšem již při podání stavebního povolení se částky vyšplhají mezi hodnoty 300 Kč – 3000 Kč dle náročnosti stavby. Při provedení územního řízení se cena pohybuje v rámci 1000 Kč.