Vybíráte peletový kotel a přemýšlíte, jaké výhody a nevýhody jeho používání přináší? Pojďme se podívat na samotné pelety blíže. Jedná se o pohodlný a ekologický způsob vytápění nebo topení tímto druhem pevného paliva přináší i nevýhody?
Pelety jsou takovým druhem paliva, které vyniká svými stálými vlastnostmi. Pokud tedy vlastníte nebo chcete pořizovat kotel na pelety, určitě neprohloupíte. Co je ale potřeba hlídat? Při výrobě dřevěných pelet musí být striktně dodržena technologie a normy. Pokud jsou tato kritéria splněna, můžeme se spolehnout na špičkové vlastnosti pelet.
V případě kotle na pelety to platí dvojnásob – nikdo nechce utrácet peníze za nekvalitní topný materiál, který by rychle shořel, a ještě by při jeho spalování vznikaly škodlivé látky. Pak je samozřejmě potřeba správně vyřešit rozvody tepla, využít akumulační nádrž (často bývá používaná akumulační nádrž 1000 l nebo 1500 l, ale existují samozřejmě i objemově menší) a hlavně zabezpečit obydlí před nechtěným únikem tepla.
V porovnání s elektřinou nebo plynem je topení peletami levnější. Pokud však budete srovnávat vytápění peletami s vytápěním klasickým dřevem či uhlím, pelety jsou o něco málo dražší, nejde však o výrazné rozdíly. Kusové dřevo navíc při spalování produkuje mnohem více škodlivin než pelety.
Jak je to s revizemi? Záleží na druhu paliva a na výkonu kotle. Pokud máte doma kotel na tuhá paliva a jeho výkon nepřesahuje 100 kW, bude potřeba provést první kontrolu po uvedení do provozu až za 10 let. Pokud má váš kotel výkon nad 100 kW, první kontrola musí být už po 2 letech od uvedení do provozu.