Volba druhu příčky se odvíjí od několika zásadních požadavků, které bychom neměli zanedbat. Materiál příčky musí odpovídat stavebnímu systému, z kterého je celý dům postaven. Kombinace různých materiálů vede k nedokonalostem, které se projevují jako trhliny v místech napojování na nosné stěny, vznik trhlin od teplotních účinků (díky rozdílnému chování materiálu při zahřátí konstrukce) aj.
Dopředu bychom měli mít rozmyšlené dispoziční uspořádání (kde budeme mít linku, těžké police aj). Používají se totiž i příčky s minimální únosností a např. po přidělání těžké police může dojít k její destrukci.
Pro stavbu příček se volí lehké nebo těžké materiály. Použití lehkých materiálů je omezeno z hlediska únosnosti. Velmi špatnou vlastností je i zvuková neprůzvučnost (příčka tlumí hluk tím více, čím je těžší).
Lehké materiály prosperují velice dobrými tepelně izolačními vlastnostmi.
Jako lehké příčky se používají pórobetonové tvárnice (tl. 75, 100, 125, 150 mm), které se nedoporučují kombinovat s jinými materiály (ani při rekonstrukcích). Hlavním důvodem je vysychání tvárnic během své životnosti, tak by mohlo dojít k odtrhnutí nebo popraskání omítky.
Další velice využívané jsou sádrokartonové příčky. Principem je zhotovení nosné kostry z hliníkových profilů šířky 50, 70 mm a opláštění z obou stran deskami ze sádrokartonu (tl. 12,5 a 15 mm). Volný prostor se vyplňuje teplenou a zvukovou izolací. Výhoda je v rychlé a snadné montáži, popř. demontáži, a může se prakticky stavět kdykoliv a na jakémkoliv podkladě (dřevěné parkety, betonová podlaha aj.). Nevýhodou těchto konstrukcí je nemožnost zavěšování předmětů, zejména těžkých, a nutnost zvukové izolace (pro dřevostavby se používají jedině sádrokartonové příčky).
Potřebujeme-li zajistit, aby se domem nešířil hluk, musíme použít těžké příčky. Své uplatnění zde nalézají keramické tvárnice. Kombinace s jinými materiály se také nedoporučuje kvůli možným deformacím, jako u pórobetonových tvárnic. Příčkovky mají velmi dobrou zvukovou, ale i tepelně izolační schopnost a používají se pro rozdělení vytápěných a nevytápěných prostor.
Pro dokonalou neprůzvučnost se používají betonové příčky. Příčka velmi zatěžuje nosné konstrukce a schopnost spolupůsobení je minimální, proto se raději volí jako nosná příčka.