Jsme při výběru našeho domu v situaci, zda volit dům podsklepený či nepodsklepený. V tuhle chvíli jsem dezinformováni, protože se na nás z různých stran chrlí rozdílné informace.
Konečné rozhodnutí určitě ovlivňuje cena zhotovení stavby. Při stavbě domu bez sklepa jsem schopni ušetřit 10% – 15% celkových nákladů. Ovšem v tomhle případě si ubíráme možnost zvětšení užitkové plochy, aniž by jsme kladli větší nároky na velikost parcely.
Můžeme se setkat i s částečným podsklepováním domů. Tento způsob se mylně používá pro ušetření investic. Domněnkou je menší potřeba výkopových prací, materiálu, ale díky této metodě se ušetří jen zlomek.
Ovšem částečným podsklepením může v průběhu užívání stavby dojít ke vzniku trhlin díky rozdílné pevnosti podloží.
Stále přetrvává názor, že sklep se využívá jen pro uskladnění potravin díky svému chladnějšímu klimatu. Díky změně životního stylu se sklepní prostory v současné době přestávají tak využívat a čím dál tím více se používají pro zvětšení užitkové plochy. Metry čtvereční se využívají pro kotelny, sauny, bazény, vinné sklepy, garáže, respektive pro prostory, které by nám překážely v úrovni nadzemního podlaží.
Na rozdíl od dřívějších dob se od budování sklepů upouští, to je způsobeno rozdílnými vlivy:
Realizace podsklepeného domu si vyžaduje větší nároky na stavbu i díky potřebě dokonalé hydroizolace, která nesmí být podceněna, aby nedošlo k narušení statiky. Nejběžněji se na zaizolování používají vodoodpudivé betony, speciální nátěry (u betonů), asfaltové pásy a fólie z PVC.