Koupě pozemku je velká věc. Většinou se však děje jedno – stojí na něm nějaká chátrající nemovitost, která jenom ohrožuje okolí. A tak se přistupuje k demolici. Řada lidí se domnívá, že bourací práce jsou záležitostí chvilkovou a že stačí prakticky jen lusknout prsty a je dokonáno. Ale není tomu tak. Aby mohlo dojít k demolici stavby, musíte mít po ruce stavební povolení. Sice tomu tak není vždycky, ale v případě, že dům se stavebním povolením vznikl, musíte mít také povoleno ho zbourat.
Další detail určující, jestli potřebujete získávat stavební povolení nebo jestli vám stačí jen demolici ohlásit, jako to dělali vaši sousedé, tkví v tom, zdali budou práce vykonávat odborníci nebo jestli se do toho pustíte sami svépomocí. Při bourání svépomocí stačí, když demolici pouze ohlásíte, ale pokud si povoláváte profesionály, musíte o tom dát vědět dál a jiným způsobem.
Pokud se rozhodnete pro využití specializované společnosti, která bude mít dostatečnou kvalifikaci, nechte si vystavit doklad o provedení demolice, který následně předložíte na stavebním úřadu. Zde ho po vás budou bezesporu chtít.
Jestliže chcete zbourat nemovitost, která však byla postavená „na černo” čili není ani zakreslená v katastru nemovitostí a nemá tedy ani plány, demolice se rapidně protáhne. Vše se musí totiž do katastru znovu zakreslit čili musíte pro daný objekt ono povolení opětovně získat, teprve poté se můžete do bouracích prací pustit.
Než se demoliční stroje vrhnou na váš pozemek, musíte odpojit veškeré přípojku, také vodu, elektřinu nebo plyn a samozřejmě také kanalizaci. Pokud se budou v bouraném objektu nacházet další podobné škodliviny, certifikovaná firma se obvykle zavazuje je odstranit.