Dalo by se říci, že pojem hrubá stavba má v dnešní době více podob. Stavebníci i firmy si ho vykládají dle svého a při podepisování smlouvy stavby na klíč si musíme dát pozor na to, co námi vybraná firma zrealizuje jako hrubou stavbu.
Specifikace významu hrubé stavby vznikla v na konci 80. let 20. století. Základem bylo rozdělování stavebního procesu na hlavní stavební výrobu a na práce přidružené stavební výroby.
Hlavní stavební výroba obnáší vyhotovení základů a všech přiléhajících nosných konstrukcí (vodorovných, svislých) a příček. Součástí je také stavba krovu a zastřešení. V současné době lze do hlavní výroby zahrnout zbudování spodní stavby (výkopové práce, základová deska, popř. sklepní prostory, včetně obvodového zdiva) a výplně otvorů (u stavby na klíč záleží na uzavřené smlouvě a na zhotoviteli, co si pod pojmem hrubá stavba představuje).
Základem přidružené stavební výroby je úprava vnějších i vnitřních povrchů a řemesla (kamenictví, tesařství), která patří k dokončení stavby (konečné úpravy stěn, podlah, podhledů apod.).
Souhrnně se dá říci, že hrubá stavba je postavení surového domu bez estetické úpravy, jež zahrnuje níže uvedené fáze.
Z dob minulých se dochoval přežitek vymrznutí hrubé stavby. Tento počin se prováděl zejména v dřívějších letech, kdy se stavělo z tradičních pálených materiálů. V současné době chceme bydlet rychle, a tak se stavba zhotovuje v řádu měsíců, čemuž odpovídají i dnešní technologie ve stavebnictví.
Ovšem nechat stavbu projít mrazem se stále doporučuje, poněvadž nosné zdivo může vyzrát a dodatečně se dotvarovat (brání vzniku možných trhlin).
Stavba se před zimou vybaví střešní krytinou (aby nezatékalo), výplněmi otvorů (dveřních, okenních) a poté se sama temperuje (zahřívá), při čemž se dá během zimy provést kompletace interiéru.