Postavili jste si z hliníkových profilů
stavebnice Aluhobby nějakou skvělou ptačí klec nebo venkovní voliéru a umístili jste
do ní už krásného papouška? Skvělé. Ještě před pořízením tohoto
pestrobarevného ptáka byste měli vědět několik věcí, které vám
běžně v obchodech s domácími mazlíčky neřeknou. Mluvíme zejména
o zajímavostech, díky kterým budete z papoušků ještě více fascinovaní
než nyní.
Když se podíváte na papouška, řeknete si, že jsou to velmi krásní a honosní tvorové. A že by prakticky neublížili ani mouše. Jenže skutečnost je trochu jiná. Na Novém Zélandu totiž žije papoušek, který je schopen skolit i ovci.
Mnoho (zejména začínajících chovatelů) se domnívá, že papoušci jsou jen býložravci, ale ve skutečnosti jsou to všežravci a nevadí jim, když si skolí i tak velkou zvěř, jakou je právě ovce. Mimochodem, dokonce do roku 1986 byli právě kvůli (nebo možná díky) této schopnosti dokonce aktivně lovení. Nyní je však tento novozélandský papoušek chráněný čili z jeho umu lidé nemohou těžit.
V souvislosti s ochranou papoušků je nutné zmínit, že nejen novozélandský druh je chráněný. Až třetině papoušků hrozí vyhynutí, a to právě z důvodu neustálého pytlačení. Obchody s atraktivními papoušky jsou stále velmi žádané a těší se z nějakého zájmu.
Nejen pytlačení však může za velký úbytek papoušků. Může za to mimo jiné také to, jak neustále a nezodpovědně kácíme lesy, čímž jsme už nyní zdecimovaly drtivou většinu populace papoušků šedých v Ghaně.
Při pohledu na samotného papouška jste si možná říkali, jestli má vůbec nos a jestli cítí. Ano, je to skutečně tak. Papouškové cítí horní částí zobáku, kde mají ukrytý nos. Navíc dokážou hezky rozpoznat všechny chutě, mají totiž okolo 300 chuťových pohárků.