Hlavním cílem nízkoenergetických domů je snížit náklady na spotřebu energie a zároveň šetřit životní prostředí. Ačkoliv je jejich stavba většinou o něco dražší a vyžaduje více plánování, z dlouhodobého hlediska se určitě finančně vyplatí.
Nízkoenergetické domy mají za rok maximální tepelnou spotřebu 50 kWh/m². Jsou u nich proto zásadní výborné izolační vlastnosti.
Důkladné zateplení celého domu a kvalitní okna a dveře, která těsní jsou základ proto, aby nám zbytečně teplo neunikalo ven.
Nízkoenergetické domy se staví tak, aby se zabránilo vzniku tzv. tepelných mostů. To jsou místa, kde dochází k většímu úniku tepla, takže způsobují nežádoucí ztráty.
Většinou vznikají kvůli použití špatného stavebního materiálu nebo nepovedené konstrukci.
Tvar nízkoenergetických domů je tedy většinou ve tvaru kvádru nebo krychle. Ani terasy nebo balkóny se u těchto domů nedoporučují.
U nízkoenergetických domů se nespoléháme čistě na větrání pomocí oken, jak je tomu u běžných staveb. Využívá se k tomu rekuperace vzduchu, kdy rekuperace znamená zpětné získávání energie.
Rekuperační výměník čerpá teplo z tzv. odpadního vzduchu a toto teplo předá příchozímu vzduchu zvenčí. Odpadní i čerstvý vzduch kolem sebe prochází bez dotyku a zároveň si toto teplo předávají. Neustále tak máte čerstvý vzduch, aniž by docházelo k výrazným tepelným ztrátám.
Při hledání domů na prodej si dejte pozor na zmíněné body, jestliže vám záleží na tom bydlet v nízkoenergetickém domu. Špatnou izolací, neefektivním větráním a nekvalitní konstrukcí si můžete do budoucna způsobit zbytečné výdaje.