Bednění na stavbách se využívá pro různé konstrukce, ale my se teď zaměřme na bednění, jež bychom mohli využít pro zhotovení základů a následné základové desky našeho rodinného domu.
Dnes se jen zřídka setkáme s tradičním dřevěným bedněním. Jedná se spíše o přežitek, bez kterého bychom však řadu prvků nebyli schopni zrealizovat. Velkou výhodou tohoto systému je fakt, že s ním lze provést jakýkoli tvar, což umožňuje dobrá přizpůsobitelnost prken.
Pro skladbu dílců se používají většinou borová či smrková prkna tloušťky 20 – 25 mm. Spoje se zajišťují ocelovými hřebíky (pozor aby neprocházely skrz spojované prvky) a délka je libovolná (většinou vyhází z délky desek, jež jsou k dispozici).
Za nevýhodu se může považovat potřeba zručnosti pro zhotovování bednících dílů.
Jejich přesnost je nutná pro budoucí zdící práce na stavbě.
Ovšem může se stát, že náš projekt bude rozsáhlý, nebo bude vyžadovat větší plochu pro zabednění, v téhle situaci dochází k použití systémového bednění. Na českém trhu vystupuje řada firem, které nabízí široký sortiment. Základními prvky jsou bednící panely (různé velikosti), které se spojují speciálními spojkami. Bohužel i přes propracovanost systémů není možné vytvořit jakýkoli tvar (jedná se zj. o stropní konstrukce, u základů není předpokladu abstraktních konstrukcí), a tak se musí pro dodělávky využít tradičního bednění.
Ale v našem případě se bude jednat spíše o dům průměrné velikosti. Na zbudování jeho základů se v dnešní době používá především ztracené bednění. Jedná se o systém betonových tvárnic (většinou délka 0,5m, výška 0,25 m a šířka, dle nosné stěny domu). Zdění pomocí těchto prvků probíhá na sucho, spojení ve svislé spáře je zajištěno zámky (speciální tvarování boční stěn) a po dokončení vyzdívání dochází k vylití dutin tvárnic betonem a vložení výztuže.
Zabránění rozlití betonu při vylívání základové desky se u ztraceného bednění řeší dvojím způsobem. Jedním způsobem je možné upravit horní řadu tvarovek (zkosit vnitřní okraj tvarovky do nitra stavby), aby byl povrch desky neporušený, tak se vnější okraj tvárnic stává bedněním desky. Nebo je možné na vyzděné prvky přiložit stejně vysoká dřevěná prkna, zajistit je a prostor vylít betonovou směsí.