Každý si svou zahradu může upravit a využívat podle svého uvážení. Někdo ji chce co nejelegantnější, aby se po ní mohl procházet a užívat si luxusní kousek přírody hned vedle svého domu, další zase miluje pěstování zeleniny a ovoce, takže má na zahradě skleník, velký záhon a ovocné stromy. Na některých zahradách se pak lze setkat také s chovem hospodářských zvířat, ze kterých má chovatel radost i užitek. Pravda, doma už lidé nechovají slepice nebo králíky tak často jako dřív, ale stále se nejedná o nic výjimečného, a proto si v článku představíme 5 tipů na vybavení, které musíte při chovu drůbeže nebo králíků bezpodmínečně mít nebo vám přinejmenším usnadní práci.
Kurník představuje ubytování pro slepice, husy nebo kachny. V případě, že chováte drůbež, je kurník na zahradě nutností. Existuje mnoho podob kurníků, řada z nich by vás svým vzhledem překvapila, třeba když kurníky mají okna a připomínají domky pro děti. Velikost kurníku volte podle toho, kolik slepic nebo jiné drůbeže chováte. Pořídit můžete kurník s výběhem, nebo bez něj.
Drůbež nemusí být pořád zavřená v kurníku, takové slepice se rády prohánějí po zahradě. K tomu, aby se mohly pohybovat ve výběhu pouze na vyhrazené části zahrady, se skvěle hodí nevodivé sítě. Tyto sítě zajistí, že vaši opeřenci zůstanou tam, kde mají být. Snad jen ti největší rebelové se mohou dostat z ohrady vytyčené sítěmi ven. Slepicím však můžete dopřát k pohybu spoustu prostoru, maximální velikost výběhu je skoro neomezená – kromě velikosti zahrady se odvíjí už jen od počtu sítí, které spojíte dohromady. Sítě jsou zároveň částečnou ochranou před predátory. Mimo sítí nezapomeňte na bránu, abyste mohli do ohrady vstoupit.
Automatická dvířka jsou z pohledu chovatele velmi praktickým a komfortním vybavením kurníku, protože chovatele zbaví povinnosti otevírat a zavírat dvířka kurníku ručně. Nemůže se s nimi stát, že se do kurníku dostane liška, kuna nebo lasička kvůli tomu, že zapomenete dvířka kurníku večer zavřít. Dvířka lze nastavit tak, aby se automaticky otevírala a zavírala buď podle časového, nebo soumrakového spínače, případně lze pro řízení otevírání a zavírání nastavit rozdílný snímač.
Pokud si koupíte kompletní sadu obsahující dvířka, kolejnice a řídicí jednotku s integrovaným pohonem a snímači, instalace na otvor vedoucí do kurníku je bezproblémová a jednoduchá. Dvířka se obvykle napájí bateriemi, ale některé modely lze napájet i ze sítě.
Abychom se nezabývali pouze drůbeží, musíme zmínit také něco pro králíky. Pokud chováte králíky, potřebujete králičí alternativu ke kurníku – králíkárnu. Pravdou ovšem je, že se tato zařízení příliš neliší, dokonce je často ani nerozeznáte, pro koho je daný příbytek určen. Stejně jako v případě kurníků jsou králíkárny na výběr v mnoha různých provedeních. Některé mají klasický hranatý design bez větších příkras zaměřený primárně na funkčnost, další vypadají skoro jako dětské domky, nebo dokonce mohou mít podobu zmenšeniny hradu.
Napáječky jsou velmi důležitým vybavením každého kurníku, králíkárny nebo výběhu. Pro drůbež i králíky jsou totiž zdrojem vody. Tuto funkci pak plní rozhodně lépe než prostá miska, ze které se snadno všechna voda vylije a lehce může dojít ke znečištění veškeré vody. Vodu je do napáječek samozřejmě také nutné pravidelně doplňovat, ale vydrží v nich déle a voda díky zásobníku navíc zůstává čistější. Přesto nezapomeňte na jejich čištění, protože špinavá voda se stává líhní pro bakterie, jež mohou ohrozit zdraví vašich zvířat. V nabídce obchodů naleznete buď plastové, nebo odolnější celokovové napáječky.