Když dnes mluvíme o bydlení, vystupuje do popředí jeden dominantní problém, a tím je malý obytný prostor. Tento problém je většinou spojený s bydlením v bytech, zatímco u majitelů rodinných domů je situace mnohem jednodušší. Když se budeme bavit o bytech – prioritou je určitě „boj“ o více metrů čtverečních, tedy jak si zařídit několik pokojů a přitom mít dostatečně velký obývací prostor. Jinými slovy, jak do takového prostoru umístit vše potřebné, aniž by působil přeplněně.
Jsou známy různé triky, jak si opticky zvětšit koupelnu a jak si zvelebit malý balkon, a stejně tak existují i další drobné tipy, jak si zařídit nejdůležitější místnosti v domě (jako je obývací pokoj, kuchyň, jídelna, ložnice atd.), aby vypadaly větší a abyste z nich dokázali vytěžit maximum. Pokud se bavíme konkrétně o obývacím pokoji, přiznejme si, že je to místnost, kde většina z nás tráví nejvíce času (alespoň pokud jsme vzhůru, abychom trochu zavtipkovali), a to buď sledováním televize, podřimováním, prací na počítači, nebo jen ležením na pohovce a nakupováním či hraním online her v nejlepších kasinech od Booming Games.
To je fakt, který platí pro všechny prostory – světlé barvy stěn a nábytku vždy navozují dojem opticky většího prostoru.
To se týká především pohovky, ale také například konferenčního stolku, televizní skříňky apod. Nejčastější chybou, které se lidé dopouštějí, je, že do obývacího pokoje umisťují nadměrně velké pohovky. Důvod je nám zřejmý – v obrovských nábytkových showroomech se všechny pohovky zdají malé, ale jakmile si je přenesete do svého bytu, „narostou“. Proto s sebou při nákupu nábytku vždy mějte metr a vlastní náčrtek rozměrů vašeho obývacího pokoje…
V malých místnostech je vždy problém s úložným prostorem, a proto dbejte na to, aby byl k dispozici všude, kde je to možné. Skvělým nápadem je pohovka, která se rozkládá a mění se v box pro skladování polštářů, lůžkovin apod. Taburetka nebo konferenční stolek, které se otevírají a zároveň skrývají úložný prostor, jsou také fenomenální záležitostí. Rozkládací pohovka je skvělá, pokud míváte často hosty a potřebujete přistýlku apod.
Vyberte si pohovku s vysokými nohami, stejný typ komody (nebo ji zavěste jako konzoli), zatímco konferenční stolek a křeslo by měly být vyvýšené a měly by být ve spodní části „prázdné“. Tímto způsobem nebude prostor působit stísněně a bude se zdát větší, než ve skutečnosti je.
Takový nábytek je průhledný a současně tím navozuje představu prostoru, který není přeplněný, a tedy i pocit větší vzdušnosti. Když je v prostoru vidět více z podlahy, vypadá alespoň na pohled větší.
Pokud umístíte zrcadla naproti oknu, získáte tím navíc do malého obývacího pokoje více světla (přirozené světlo je také velmi důležitým faktorem ovlivňujícím pocit prostornosti).
Pokud nemáte dostatek úložného prostoru, je toto ideálním řešením. Pro maximální využití prostoru je nejlepší nechat si vyrobit nábytek na míru. Pokud s úložným prostorem nemáte problém, zvolte pod televizor sníženou skříňku menších rozměrů.
Police, lampy, boční stolky, rostliny – to vše odvádí pohled hlouběji do prostoru a vytváří iluzi většího obývacího pokoje.
Tímto způsobem zdůrazníte „třetí“ dimenzi vašeho prostoru, který se tak bude zdát vyšší, a tím pádem i prostornější.
Stoličky jakožto kusy nábytku jsou malé, nemají opěradlo a jinak neoddělují prostor, a ten díky tomu působí otevřeně a prostorně. Skvělý nápad je umístit taburetky pod skříňku s televizí, pod šuplíky nebo pod konferenční stolek – nezabírají tak místo a v případě potřeby se z nich stane posezení pro hosty.
Závěrem
Jedno je jasné – s malým prostorem musíte být rozhodně mnohem kreativnější, pokud se v něm chcete cítit pohodlně a máte-li potřebu využít každý volný centimetr místa. Ale v tom přece spočívá kouzlo interiérového designu, nebo ne?