Chceme-li se důsledně držet finského vzoru, můžeme si pořídit na zahradu malý dřevěný domeček s terasou. V zimně pak bude procedura otužování o to efektivnější, protože budeme moci skákat do sněhových závějí nebo ledového potůčku. Pokud ale nebydlíme na horách, kde je dlouho sníh, nemáme venkovní bazén ani potok, musíme myslet na vhodné umístění z hlediska přístupu do domu, kde se budeme chladit pod sprchou. V takovém případě je dobré zvážit, jestli je pro nás vůbec venkovní sauna vhodná. Venkovní sauna by měla obsahovat i místo pro odpočinek, kde budeme relaxovat po ukončení procesu saunování.
Venkovní saunu je také dobré volit tak, aby esteticky korespondovala s architektonickým řešením domu a rozhodnout se, zda její přítomnost spíše podtrhnout, nebo skrýt, například pomocí vhodně zvolené zeleně.
Každopádně potřebujeme vybetonovat rovnou desku a zajistit samostatnou elektrickou přípojku, protože saunová kamna mají nezanedbatelný příkon. Z hlediska tepelných ztrát musíme domek dobře konstrukčně promyslet a dát pozor na nechtěné úniky tepla a zbytečné tepelné mosty. I tak bude zřejmě provoz nákladnější než u saun interiérových. Její zřízení je většinou výrazně dražší, než zřízení ostatních typů saun.