Jako každé zařízení, i sauna se musí po čas užívání udržovat tak, aby co nejdéle vydržela v nepoškozeném stavu a dobře nám sloužila. Vlhkost a vysoká teplota je ideálním prostředím pro tvorbu plísní, proto bychom měli saunu dostatečně často větrat, aby se dřevěné povrchy náležitě vysušily. Dřevěný povrch obkladů a vnitřního vybavení je důležité též udržovat čistý a hygienicky nezávadný. Existují proto přípravky, které jsou přímo určené k ošetřování vnitřního povrchu saun.
Údržba probíhá ve dvou fázích, kdy se dřevo nejprve umyje čistícím prostředkem s dezinfekčními účinky a poté se napustí parafínovým olejem, který ho chrání před vlhkostí a nečistotami.
Druh čistícího prostředku musíme volit v závislosti na použitém materiálu sauny a nejlépe proto vždy uděláme, pokud se poradíme přímo z výrobcem, který prostředek je pro dřevo ten nejvhodnější. Povrch ošetřujeme pomocí tvrdé molitanové houby. Podlahu myjeme roztokem Sava nebo jiným protiplísňovým desinfekčním prostředkem.
Čištění povrchů by mělo proběhnout minimálně každý měsíc, zejména kvůli již zmiňovaným plísním a také kvůli udržení určitého stupně hygienické nezávadnosti. Jednou za rok byste si měli udělat pro vaší saunu trochu více času, vynosit z ní veškeré zařízení, celou jí důkladně vymýt a nechat vyvětrat a vyschnout. Lavice a podhlavníky nejlépe na sluníčku.
Saunování nepatří k nejlevnější zábavě. Nejde ani tak o pořizovací náklady, jako spíše o značnou spotřebu elektrické energie, kterou pocítíme při každém saunování.
Budeme-li se snažit dbát na co nejmenší spotřebu, vyplatí se nám zainventovat do kvalitních saunových kamen s vysokou efektivností a do izolace a správného řešení sauny, které musí zahrnovat minimální tepelné ztráty a dobrou větratelnost.
Infrakabina je v tomto ohledu nejúspornější, protože není nutné ji vyhřát na tak vysokou teplotu a nahřívá se kratší dobu. Díky svým specifickým vlastnostem se ale od klasické finské sauny značně liší.