Finové k ochlazení s oblibou používají sníh, tekoucí potok nebo vysekanou díru v zamrzlém jezeře. V českých podmínkách takový způsob není příliš běžný, už jen proto, že sníh většinou nevydrží příliš dlouho a jezer máme oproti Finsku pramálo.
Rychlý i intenzivní způsob zchlazení je ale nejúčinnějším prostředkem. Mnoho lidí používá běžný bazén, ten má ale pro tyto účely příliš vysokou teplotu vody.
Ledová sprcha je jistou alternativou, ale přesto ještě stále nedosahuje kvality ledové lázně. Ideální je se nejdříve ochladit ve vaně nebo v ochlazovací kádi a poté udělat v bazénu několik temp, aby se tělo protáhlo.
Napouštět při každém saunování vanu není na úsporu vody příliš efektivní. Někdo ani vanou z různých důvodů nedisponuje. Právě proto přišel trh s ochlazovacími káděmi, které jsou tvarované tak, aby byla úspora vody co největší a přitom byl zachován užitný komfort. Káď se vyrábí většinou z laminátu, s dřevěným obložením smrkovým nebo dubovým. Případně celé ze dřeva. K jejímu příslušenství náleží schůdky z volitelného materiálu, sedátko, přelivový žlab a výpusť ovládaná táhlem. Alternativou je i káď vestavná, která se může obezdít. Jistou nevýhodou může být poměrně vysoká cena kolem 25 000 Kč, nebo prostor, který káď zabere.