Ta je jedním z nejrozšířenějších materiálů pro vnitřní obložení a vybavení saun. Vyrábějí se z ní především lavice, protože toto měkké dřevo přijímá okolní teplotu jen velice pozvolna (minimální tepelná vodivost) a dlouho tak zůstává chladivé. Abachi je bezsukové čisté dřevo, bez třísek a pryskyřice, nažloutle bílé, až hnědožluté barvy, které se vyskytuje v tropických nížinných lesích Afriky.
Díky krásné struktuře (malé suky) je severský smrk hojně používaný pro venkovní a někdy i vnitřní obklady. Barvu má nažloutle až načervenale bílou a je odolný vůči okolnímu prostředí. Jak nám již prozrazuje jeho název, vyskytuje se na severu Evropy ve všech skandinávských zemích.
Tyto dva materiály, Abachi a Severský smrk, jsou jakýmisi top materiály při výrobě saun. Abachi na vybavení, smrk na obložení – mají totiž oproti ostatním dřevinám nejlepší výsledky v poměru kvalita/cena.
Hemlock: Aljašská borovice je málo sukovitá, bez pryskyřice, stabilní a minimálně pracuje. Používá se na obklady.
Cedr: výraznou odolností proti vlhku se vyznačuje také cedr, který roste v jižní Americe. Výjimečný je svou charakteristickou vůní, kterou si uchovává po mnoho let. Barva je červenohnědá, používá se na obklady.
Topol: Nejpoužívanější a zároveň nejvhodnější tuzemský materiál pro vnitřní vybavení sauny. Někdy se používá též na vnitřní obklady. Patří do čeledi vrbovitých rostlin (z toho je zřejmá jeho podobnost k abachi), nezahřívá se, je bez suků, pryskyřice a třísek. Barva je bělavá až nažloutlá, případně světle hnědá.
Lípa: Hojně se z ní vyrábějí doplňky (např. naběračky na vodu) a někdy i vnitřní vybavení. Její výskyt je velice běžný, barva bělavá až nažloutlá.