Střecha domu je jako kapota auta. O obojí je potřeba se starat, ale většinou si špinavého auta všimneme dřív než vady na střeše. V dnešní době se klade důraz na dostatečné zateplení, izolaci proti vodě a také větší nároky na samotnou střešní krytinu. Je to umožněno lepší kvalitou použitých materiálů při opravách střech či půdních vestaveb.
Častou viditelnou vadou je zatýkání do střešní konstrukce, které může být způsobeno buď narušením střešní krytiny, špatným oplechováním prostupů nebo nevhodnou či poškozenou hydroizolací. Pokud uvažujete o půdní vestavbě dříve neobydleného prostoru, je potřeba si předem promyslet skladbu střešního pláště s vhodnou tloušťkou tepelné izolace a často opomíjenou parozábranou. S vhodným systémem vám poradí stavební inženýr (projektant), který má jistě více zkušeností.
Při vestavbě podkroví či rekonstrukci střechy jako takové je potřeba rozhodnout, zda krytinu opravit nebo vyměnit za novou. S tím souvisí i kontrola nosné konstrukce krovu popřípadě jeho odborná sanace dle projektu.
Výměna střešní krytiny za jiný druh se musí ohlásit na stavebním úřadě, pokud se s výměnou zasáhne zároveň do nosné konstrukce krovu, je potřeba stavební povolení.
Klade se důraz na samotnou realizaci každé vrstvy, protože vada jedné vrstvy může následně snížit vlastnosti ostatních. Běžnou chybou je záměna hydroizolace a parozábrany!