Pod tímto pojmem si mnozí představí pouze chemické opatření dřevěných prvků, ale je potřeba si uvědomit mnohem více faktorů, které mohou být efektivní.
Dřevo je potřeba chránit nejen před biologickými škůdci, houbami, plísněmi, ale i UV zářením, povětrnostními vlivy či největším postrachem, jakým je oheň.
Je potřeba zmínit, že již samotným výběrem dřeva, či konstrukčním a stavebním řešením se dá předejít leckterým problémům. Při vlhkosti dřeva pod 20% nehrozí napadení dřevokaznými houbami, ale hmyzem však ano. Při napadení dřevokazným hmyzem se dbá na zamezení kladení vajíček dospělých jedinců.
Chemickou ochranou dřeva jsou preventivní biocidní nátěry, kterým by se měli škůdci vyhnout. Rozdělují se na fungicidy (proti houbám) a insekticidy (proti hmyzu). Některé výrobky mohou být vícespektrální, měli by být typově označeny, jestli nejsou, nemusejí být důvěryhodné.
Způsob nanášení se volí dle předpokládaného napadení, propustnosti a vlhkosti dřeva. Některé povrchové nátěry mají ochanou funkci proti mechanickému a chemickému opotřebení, nechrání však konstrukci proti škůdcům. Při koupi prostředku si pečlivě přečtěte, zda jsou určeny k funkci, kterou potřebujete. Při ochraně proti škůdcům musí obsahovat biocid, pokud je například na obale napsáno, že působí proti modrání, ale biocidy neobsahuje, je informace mylná. Typové označení takového výrobku by mělo být B.
Ohnivzdorné látky používané při ochraně dřeva proti požáru se nazývají ve stavební praxi retardéry hoření. Vzhledem k tomu, že dřevo je materiál hořlavý, je potřeba potlačit jeho vznícení a hoření pomocí prostředků s typovým označením O.
Pokud již ale nevítané návštěvníky máme, je důležité správně provést sanaci a ochranu dřeva. Nejprve je nutné odborně zjistit druh škůdce, rozsah napadení. Nejzávažnějším napadením hnilobou je dřevomorka domácí, která způsobuje onemocnění horních cest dýchacích. Pokud se jedná o jiný druh plísně je postačující dřevo vysušit, poškozenou část odstranit a prvek vhodně chemicky ošetřit.
Při napadení dřeva hmyzem se nejprve stanoví výletové otvory, zda jsou čerstvé nebo od již vymřelého hmyzu.
Důkazem čerstvého otvoru je světlá dřevní moučka či zvuky ve dřevě slyšitelné spíše v noci. Při malém napadení se provede zásah insekticidním prostředkem, při větším napadení je potřeba zkontrolovat všechny nosné konstrukce ze dřeva v budově za odborného dohledu.
Dbát na dodržení bezpečnosti a ochraně zdraví při aplikaci!
Používají se prostředky s větším obsahem insekticidu, které při kontaktu s hmyzem, mají za úkol ho usmrtit. Typové označení tohoto prostředku je I, hmyz se usmrtí a zároveň je zajištěna preventivní ochrana prvku. Pro efektivní působení ochrany, je nejprve potřeba **poškozené dřevo odstranit*. Při použití méně drastických prostředků tento proces může trvat i několik let, protože se při aplikaci látka nedostane všude a hubení nastává postupem času.