Zastaralá a nemoderní kuchyň již většinu kuchařek přestává bavit, nehledě na to, že spolu s kuchyní stárnou i technologické rozvody, které je třeba vyměnit.
Při rekonstrukcích kuchyní se musíte nejdříve rozmyslet, zda změníte pouze kuchyňskou linku a spotřebiče nebo provedete kompletní přestavbu včetně výměny podlahy a obkladů, případně změníte dispozici bytu.
Je nutné posoudit prostorové možnosti, velikost a umístění kuchyně. Je dobré si předem ujasnit, zda budete kuchyni používat pro přípravu jednoduchých pokrmů nebo zda rádi a hodně vaříte. Při větších plánech je vhodná konzultace s architektem, případně stavebním inženýrem. Existují také kuchyňská studia, kde vám můžou pomoci s návrhem vaší kuchyně a zhotovit grafický návrh.
Před samotným navrhováním kuchyně je nutné přesně zaměřit prostor pro novou kuchyň. Zaměření musí obsahovat půdorys se všemi členitostmi, umístění oken, dveří, výklenků. Vše musí být důkladně okótováno. Důležité je mít i zaměřená topná tělesa, rozvod vody, kanalizace, elektriky a další objekty, které mohou mít vliv na projektování kuchyně. Zároveň je důležité mít zakresleny i pohledy na stěny, kterých se bude rekonstrukce týkat. Pokud budete zadávat návrh kuchyně kuchyňskému studiu, je dobré přiložit k zaměření i pár fotografií. 7
Na začátku je nutné udělat si představu o funkci vaší kuchyně. Zvažte prostorové možnosti, velikost a dispoziční umístění kuchyně.
V malých prostorech používáme nejčastěji linku ve tvaru písmene I, hlubokou 60cm a vzdálenou od zdi min. 90cm. Pokud máte prostor větší, můžete použít linky ve tvaru písmene L, či U nebo dvě linky I proti sobě.
U varianty dvě linky písmene I můžeme druhou linku použít pouze pro umístění skříněk a tím jí zmenšit na šířku 50 či 40cm. Mezi dvěma protilehlými linkami musí být min. 120cm volného prostoru. Pokud využíváte prostor pod oknem kde je nainstalovaný radiátor, je možné pracovní desku vybavit speciální větrací mřížkou.
Aby se vám v nové kuchyni dobře a pohodlně vařilo, je nutné seřadit pracovní plochy tak, aby na sebe logicky navazovaly. Na základě jednoduchého postupu vzít, umýt, nakrájet, uvařit.
Tyto plochy jsou normalizované. Začíná se lednicí a skříní na potraviny, následuje odkládací plocha široká minimálně 30 centimetrů, dále dřez s odkapávací plochou, myčka, odpadkový koš, hlavní pracovní plocha minimálně 60 centimetrů, sporák s odsavačem par a končíme odstavnou plochou minimálně 30 centimetrů širokou.
Praváci to vezmou zprava doleva, leváci zleva doprava.
Jednoduchým součtem všech nepostradatelných základních funkčních ploch a spotřebičů docházíme k celkové minimální délce přímé kuchyňské linky – 330 cm.
Velkou roli hraje i výška skříněk a pracovní desky. Závěsné skřínky i pracovní plocha by měla být uzpůsobena výšce osoby, která nejvíce kuchyň využívá. Závěsné skříňky mají být umístěny tak, aby byly dosažitelné bez schůdků a stoliček.
Do návrhu kuchyně patří i umístění elektrických zásuvek. Při návrhu dávejte pozor na minimální vzdálenost zásuvek od zdroje vody. Pozornost věnujte i umístění a výběru odsavači par. Trh nabízí varianty: odtah, recirkulace, popřípadě kombinace obou principů. Odtahová digestoř je závislá na vývodu mimo místnost. Recirkulační digestoř filtruje vcházející vzduch přes uhlíkový filtr a pročištěný jej vrací zpět do místnosti. Při výběru si musíte rozmyslet, zda je možné odtah par vyvést mimo místnost.
Pokud bude potřeba větších zásahů, je dobré vše konzultovat s architektem a stavebním inženýrem. Pro návrh kuchyňské linky je dobré obrátit se na kuchyňská studia. Při návrhu rozmístění spotřebičů je nutné myslet na napojení na stávající přívod vody, elektriky i odpadu. Pokud jste se rozhodli propojit kuchyňský kout s jídelním prostorem a obývacím pokojem je nutné přistoupit k větším zásahům do konstrukcí. Při úpravě jednotlivých příček musíte přihlížet k tomu, abyste nezatížili existující stavbu a neporušili statiku. Při těchto úpravách je vhodná konzultace se statikem. Pro výstavbu je vhodné používat lehké pórobetonové tvárnice nebo sádrokarton.
Po bouracích pracích následuje rozvod inženýrských sítí.
Dopředu byste měli mít rozmyšleno, kde bude jaký spotřebič, kde budete mít zásuvky, vývody na světla a vývody vody.
Pokud budete do kuchyně umisťovat pračku nebo myčku nádobí nezapomeňte na jejich napojení na odpad a přívod vody.
Povrch za sporákem a kuchyňským dřezem je velmi namáhán stříkajícím rozpáleným tukem nebo vlhkostí. Proto by stěna za kuchyňskou linkou měla být lehce omyvatelná a odolná. Na tyto povrchy lze použít obklad, sklo, desky z ušlechtilé oceli, velkoplošné obkládací panely či mramor. Podlaha v kuchyni by měla být z neklouzavého materiálu. Můžete použít dlažbu, laminátovou plovoucí podlahu nebo přírodní marmoleum, které je na došlap příjemné a snadno se udržuje.
Instalaci můžete provádět svépomocí nebo vám ji nainstaluje firma, popřípadě kuchyňské studio. Po sestavení zapojte spotřebiče, technické rozvody. Nakonec zbývá zapojit závěsná světla a osvětlení na lince.