Jak si u prakticky všech vzduchových kompresorů můžete všimnout, tlaková nádoba neboli vzdušník, je nedílnou součástí těchto zařízení. Proč tomu tak je? Opravdu kompresor vzdušník potřebuje? A má toto zařízení, připomínající nádrž, při výrobě stlačeného vzduchu více úkolů?
Vzduchojem, vzdušník, expanzní nádoba či dokonce tlaková expanzní nádoba – to všechno jsou další pojmenování stejné součásti, patřící do celku, známého jako kompresorová stanice. Tlaková nádoba je vlastně takový kovový obal, skrývající za svými ocelovými pláty a mnoha sváry natlakované médium – nejen stlačený vzduch. Plyny, kapaliny – to všechno jsou média, která lze do tlakové nádoby doslova napěchovat. Ale protože se bavíme o kompresorech, zůstaňme nyní u jen stlačeného vzduchu.
Vzduchový kompresor – ať už je pístový nebo šroubový, potřebuje pro svůj chod mnoho pomocníků. Nelze vyrobený vzduch odebírat přímo. Jak bychom takovým způsobem zajistili plynulou dodávku k samotné aplikaci a jak by asi vyrobený vzduch byl kvalitní? Ano, nebyl a takto by to opravdu nefungovalo! Pulzace vzduchu, kondenzace, kolísání tlaku a mnohem více dějů probíhá při výrobě stlačeného vzduchu, který potřebujeme pro odběr za každé situace navíc někam umístit, natlačit. Z předchozí věty tedy můžete usoudit, že takový vzdušník nebude mít jenom jednostranné využití – a máte pravdu!
Všechny funkce tlakové nádoby přidružené ke kompresoru:
Tlaková nádoba spolupracuje s kompresorem tak, že jakmile je v ní dostatečný tlak vyrobeného vzduchu, tlakový spínač vydá signál k vypnutí kompresoru. Vzduch je dále ze vzdušníku odebírán k aplikaci – třeba k foukání pneumatik nebo k pohánění pneumatického nářadí a tím se v něm tlak opět snižuje. A klesne-li o nastavenou hodnotu, spínač opět kompresor zapne a nový vyrobený stlačený vzduch opět plní nádobu.
Jelikož mluvíme o tlaku, je jasné, že se jedná o zařízení s možností výbuchu. Proto je výroba, instalace a používání vzdušníků svázána četnými předpisy. Když si pořizujte tlakovou nádobu, musíte k ní od výrobce či dodavatele dostat průvodní dokumentaci o konstrukci, výrobě a výrobních a výstupních zkouškách. Norma, ke které se všechno vztahuje má název ČSN 690010. Stejně, jako má automobil povinnou výbavu, má svoji i vzdušník.
Musí být opatřen těmito armaturami:
Dobrou zprávou je, že drtivá většina vzduchových kompresorů tlakovou nádobu a veškeré armatury vlastní již při koupi. Pokud nezařizujete velkou provozovnu, pravděpodobně se nikdy nesetkáte s pořizováním samotné nádoby a řešením jejího vystrojení a připojení. Tím vám odpadá i starost s objemem vzdušníku, který je u stroje instalovaný vždy odpovídající k jeho výkonu a určení. A pokud do této kolonky nespadáte, pamatujte, že obecně se lze řídit pravidlem, že z bezpečnostních a kapacitních důvodů je vždy lepší pořízení nadměrného vzdušníku, než příliš malého.