Rozhodnutí pro novou fasádu může mít mnoho příčin, dá se to přirovnat k tričku. Pokud už je staré a oprané, není dostatečně teplé či je nemoderní, vyrazíme na nákupy. Stejně jako při nákupu oblečení si můžeme vybírat, důležité je zkombinovat účelnost s estetikou. Na trhu je mnoho moderních fasádních systémů, pokud si nevíte rady, jak při výběru postupovat, je lepší požádat o pomoc odborníka (stavebního inženýra). Při první návštěvě nově rekonstruovaného domu nás jistě zaujme členitost a barevnost fasády, jako laici už nepřemýšlíme o nosné konstrukci domu, zda je zděný nebo dřevěný. Také se kladou nároky na tepelnou pohodu vnitřního prostoru, proto je důležité objekt vhodně zateplit, což do budoucna přinese úspory na vytápění objektu (ušetříte 40–60%).
Neslouží pouze pro okrasu, i když hezký dojem fasády je velmi důležitý. Při špatném výběru se můžou za čas objevit skvrny či plísně. Pokud se provádí oprava fasády bez zateplení, zaleží v jakém stavu je podklad, na který se budou nové vrstvy nanášet. Původní omítku zbavíme vlhkosti soli, mastnoty, narušené části mechanicky odstraníme.
Stará omítka se očistí vodou, u více znečištěných fasád se použije tlaková voda, vyspraví se tmelem, popřípadě ji ošetříme penetračním nátěrem, který zlepší kvalitu podkladu i nátěru a zaručí přilnavost vrstev.
Omítka se musí nechat vyzrát, což nám zaručí správné technologické přestávky a jiné postupy při nanášení.
Finální nátěry silikátového, silikonového či akrylátového typu ve velké míře nahradily škrábané omítky (silnovrstvé). Jsou to hmoty ekologické, voděodolné a stálobarevné. Dle katalogu si vyberete barvu a v prodejně vám ji buď přímo namíchají, nebo se dá pořídit bílá barva s tónovací pastou zvlášť a sami si barvu připravíte. Lze si také jednoduše poradit se sprejery pomocí nátěrů odolných proti graffitům.
Fasádní barvy je optimální nanášet při teplotě nad 5˚C za suchého počasí bez prudkého slunce a deště.
Celkový vzhled fasády netvoří pouze omítka, ale i různé obklady (dřevěné, cihlové, umělý kámen či plast), které zajistí větší odolnost fasády vůči povětrnostním vlivům. Záleží na vkusu investora a jeho peněžence. Existují také prosklené fasády například zkombinované s hliníkem nebo také můžeme zvolit tzv. bezúdržbovou fasádu založenou na principu nanotechnologie. Tato omítka je samočistící, vodoodpudivá, prodyšná a zůstane několik let v nezměněném stavu. Vhodně zvolenou fasádou lze nadzdvihnout celkový dojem objektu, oddělit ho nebo naopak zapojit do okolní zástavby. Je dobré mít na paměti, že někdy méně znamená více.