Rekonstrukce není snadná práce. Jak se říká, do žen, do melounů a pod omítku se nevidí, proto je občas rozhodnutí, zda rekonstruovat, či ne, složité.
Při rekonstrukci mohou vyjít najevo i jiné komplikace, což může být sanace znečištěného pozemku, zřízení přístupové cesty, úpravy nevhodného geologického podloží a také si dejte pozor na unikající radon z půdy. Důležité je si předem zjistit, zda se objekt nachází v chráněné krajinné oblasti nebo památkové péči.
Než se rozhodnete dům koupit, je vhodné si zjistit potřebné informace. Zkuste získat od původních majitelů domu nějakou dokumentaci, pokud již rekonstrukci prováděli, museli mít projektovou dokumentaci. Dále je vhodné obrátit se na stavební úřad a vyžádat si veškerou dostupnou stavební dokumentaci. Pokud žádná dokumentace není, bude potřeba se zaměřit na stávající stav domu. Na prohlídku domu je vhodné pozvat odborníky stavebního inženýra popř. statika. Pokud máte možnost přizvat i architekta není to od věci, protože je také důležité zjistit, zda stávající konstrukce umožní úpravy, které požadujete. Někdy představám stavebníka brání samotné uspořádání nosné konstrukce, nevhodné výškové uspořádání objektu, komínové těleso i samotná orientace ke světovým stranám může být problém. Tyto nepříjemnosti je důležité si uvědomit hned na začátku, protože potom se budování vašeho hnízda může opravdu prodražit.
Jestliže se objeví zásadní technicky neřešitelný problém, dá se z něho vybruslit šikovnou přístavbou či nadstavbou.
Někdy se majitel musí smířit s určitými kompromisy, ale i z toho se pod vedením šikovného architekta dá udělat přednost.
Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj. V tomto případě je slovo prověřuj velmi důležité. S kontrolou začneme od spodu nahoru. Nejprve prověříme základy, obvodové a nosné zdivo, stropy, schodiště, střešní konstrukci. Některý statický problém může vypadat nevinně, jako prasklina nad oknem se může týkat pouze omítky, ale také to může být statická porucha vzniklá např. nerovnoměrným sedáním základů. Zvýšenou pozornost věnujte komínu, je to velmi důležitý detail stavby. Protože velmi významně ovlivňuje provozní bezpečnost a účinnost otopné soustavy. Často je nutné vybudovat nový komín, či ho vyvložkovat, což je další položka v rozpočtu.
Důležité je zjistit informace o stavu vnitřních rozvodů objektu a jeho zásobování vodou, plynem a odvod odpadních vod (zda je objekt připojen do veřejné kanalizace nebo má vlastní žumpu.
Vhodné je také zkontrolovat technický stav a kapacitu elektrické přípojky.
Při vstupu do objektu si všimněte, zda jsou zdi suché či vlhké. Vlhkost zdiva může být způsobená různými příčinami: zemní vlhkostí, vzlínáním spodní vody od základů, dokonce stékající vodou ze svahu, někdy vlhkost zdiva může způsobit zatékání do objektu kvůli prasklému potrubí nebo dešťovému svodu či jinému vnějšímu zdroji.
V zimním období může na povrchu stěn a stropů docházet ke kondenzaci vnitřní vlhkosti. Je potřeba správně určit původ vlhkosti v objektu, protože náklady spojené s odstraněním se mohou vyšplhat do překvapivých hodnot. U starších domů již často hydroizolace ztratila svojí funkčnost nebo v horším případě nebyla vůbec realizovaná. V těchto případech se obraťte na odbornou firmu, která vám poradí, jak postupovat.
Neboli narušení staveb nezvanými spolubydlícími, mezi které patří mikrobi, bakterie, plísně, dřevokazné houby, řasy, lišejníky, hmyz (červotoč, tesařík), hlodavci atd. Obecně se ví o narušení dřevěných konstrukcí, ale napadené mohou být i omítky, střešní krytiny, izolace, dokonce betonové základy. Je doporučené vyvrtat na různých místech průzkumné sondy, díky kterým zjistíme skutečný rozsah napadení škůdci. Příčiny výskytu dřevokazných hub mohou být způsobeny nedostatečnou péčí a údržbou, nesprávným konstrukčním řešením (zatékání vody v úžlabí, nároží, v místě světlíků), dřevěné části staveb nejsou dostatečně chráněny biocidy.