Pokud nejste vlastníkem bytu, či nechcete vložit do opravy koupelny velké finance a přece chcete dát své koupelně nový nádech, jsou tu různé možnosti. Jedna z možností jsou obkladové desky, které na stávající stěny přilepíte nebo přišroubujete. Druhá možnost jsou nátěry. Pokud jde o vybavení lze pouze staré zařizovací předměty vyměnit za nové. Bohužel tímto nevyřešíte problém s mnohdy zprohýbaným povrchem umakartových stěn, případně nevyhovujícími rozvody vody a elektřiny.
Při kompletní rekonstrukci je nutné postupovat obezřetně. Při návrhu a samotné rekonstrukci je třeba dodržovat jisté zásady.
Při plánování nové koupelny je nutné přemýšlet, jaké máte nároky, jestli upřednostňujete vanu či sprchový kout. Myslete na to, že tuto rekonstrukci budete užívat další několik let. Zároveň zvažte, kolik lidí bude tuto koupelnu využívat. Je dobré hned na začátku si upřesnit své priority. Po vybourání stávajícího umakartového jádra, máte možnost rozšířit koupelnu do chodby či obývací místnosti, samozřejmě pokud to váš byt umožňuje. V této fázi (příprav) je vhodné navštívit koupelnové studio.
V koupelnovém studiu vám poradí a předvedou nabízený sortiment, udělají předběžnou cenovou kalkulaci a vyhotoví grafický 3D model.
Což je výhodné hlavně z hlediska vaší představy o nové koupelně.
Instalační šachta se stoupacími rozvody musí zůstat na svém místě. I když jste majitelem bytu, nesmíte do těchto rozvodů zasahovat či je měnit. Instalační šachta (většinou umístěna na WC) musí být vždy přístupná. Pokud budeme rekonstruovat záchod, musí být stěna za záchodem dobře demontovatelná, nebo opatřena dvířky, která umožní snadný přístup do šachty.
Při výstavbě nového bytového jádra je důležité dbát na statické parametry stropní konstrukce. Materiál pro výstavbu nových příček je tedy omezen jeho hmotností. Pro výstavbu nejčastěji používáme pórobetonové tvárnice YTONG. Nejčastěji se používají přesné tvarovky třídy P2–500 tloušťky 75,100, případně 125 nebo 50 mm. Příčky, které ponesou těžší předměty a budou částečně oslabeny rozvody instalací, je vhodné používat tvárnice tloušťky 100 nebo 125 mm.
Nevýhodou toho materiálu je dlouhý a mokrý proces zdění. Pro rozvody vody a kanalizace za vanou či sprchovým koutem (pokud by bylo nutné vysekávat drážky na tyto rozvody v panelu) můžete vyzdít nízkou předstěnu na tyto rozvody. V konečné fázi vám tato nízká předstěna může sloužit jako odkládací prostor.
Obklady v koupelně dáváme do výšky cca. 2 m (dle rozměrů obkladů, aby nebylo nutné zmenšovat jejich rozměr), v místnosti, kde je umístěné WC, do výšky 1 m. Obklady mohou být i do výšky stropu, ale není to nezbytně nutné.
Druhým materiálem pro výstavbu příček je sádrokarton Knauf nebo Rigips. Jsou to rovněž lehké konstrukce. Do místností se značným namáháním vlhkostí používáme vodoodpudivé sádrokartonové desky. Nevýhodou toho systému je nízká únosnost desek například pro zavěšení koupelnového nábytku nebo sanitárního zařízení. V takových případech je nutné do konstrukce vkládat ztužující profily. Výhodou výstavby ze sádrokartonu je výstavba suchým procesem a možnost souběžné kompletace příček s instalačními rozvody.
TIP: Více o rekonstrukci panelového jádra.