Který materiál je vzdušnější a elegantnější než sklo? Interiér s prosklenou příčkou je moderní a zároveň nadčasový. Pokud si takový doplněk chcete do svého domova pořídit máte několik odlišných možností.
Celoskleněné příčky – vhodný doplněk zábavných skečů, kdy nic netušící procházející narazí přímo do proskleného otvoru a zároveň velmi výrazný kousek do každého bytu. Sklo bylo vynalezeno před více něž 5000 lety ve starém Egyptě a dodnes je považováno za velmi ušlechtilý a krásný materiál pro stavby a jeho používání s rozvíjejícími se technologiemi stále roste. Skla jsou buď plochá, jak je známe z okenních tabulí nebo tvarovaná třeba lisovaná do tvaru skleněných tvárnic Luxferů.
Způsobů výroby skla a jeho úprav je nespočet a každá nová procedura dává sklu jiné vlastnosti.
Protože všude se může přihodit nějaká nehoda, měli bychom v rámci vlastní bezpečnosti používat pro skleněné příčky bezpečnostní sklo. To znamená buď sklo tvrzené nebo lepené. Tvrzené sklo je velmi odolné proti nárazu i změně teploty, jeho hlavní vlastností ale je, že při rozbití se rozsype na malé neostré krystaly, které jsou v podstatě neškodné. Částečky musí mít přesnou velikost, která je pečlivě testována. Lepené sklo se skládá z vrstev skla slepených pružnou folií. Samotná folie pak může mít nejrůznější úpravy jako je zabarvení nebo zvuková izolace. Především folie ale udržuje části skla po rozbití pohromadě, takže se nejen nevysypou, ale udržují si i dál relativní pevnost.
Na výrobu celoskleněných příček jsou specializované firmy, které nabízejí i další doplňky, třeba montáž celoskleněných dveří.
Kostrové příčky – mají také skleněnou výplň, ta ale může být většinou ještě kombinována s plnými neprůhlednými díly nebo dokonce skříněmi. Oproti celoskleněným ztrácí na eleganci kvůli viditelným rámům skla a jeho kotvení.
Skleněné stěny – pod tímto názvem většinou najdete prosklené stěny, které tvoří okolí dveří. Výrobce specializující se na dveře pak dodá dveře i s okolní celoskleněnou stěnou nebo světlíky.
Sklobeton – je velmi zajímavý materiál, jeho použití ale řadíme mezi příčky těžké, takže kromě své zvýšené hmotnosti vyžaduje i mokré procesy. Materiál se dá dobře použít v interiéru i exteriéru, kde může tvořit klidně celou fasádu domu nebo třeba jen výplně otvorů. Pro obvodové zdi se vždy používají duté tvárnice, které lépe zachycují teplo. Skleněné tvárnice se vyrábějí opět s nejrůznějšími úpravami i v barevných variantách. Při stavbě se mezi skleněné tvárnice vkládá ocelová výztuž a ta se zalívá cementovou směsí (tzv.vetromaltou). Příčky o větší ploše se musí dilatovat v přibližných čtvercích o ploše 12 m2.
Dříve oblíbené „luxfery“ dnes slaví svůj velký návrat nejen u nás. Výhodou materiálu je možnost porůznu zvlněných dekorativních příček.
Copilit – Profilit – jsou vlastně také skleněné tvárnice, které ale tvarem připomínají protáhlá céčka. Jejich sklo je typicky neprůhledné, ale bezbarvé, někdy mohou být vyztuženy ocelovým drátem. Skládáním profilů do sebe se vytvoří dvojité zasklení. Ukládají se do kovových rámů (většinou hlinikových s možnou povrchovou úpravou eloxováním nebo práškovou barvou) s PVC vložkou.