Izolace je vrstva, kterou se snažíme nepropustit nežádoucí vliv na určené místo. Můžeme si to také představit tak, že nechceme smíchat některé látky spolu třeba ohřátý a studený vzduch. Prvními izolacemi byly přírodní látky jako třeba seno a dnes se s ekologickým hnutím začínáme k těmto prastarým izolacím vracet. Stále ale vedou syntetické materiály, které jsou paradoxně považovány za „tradiční“ materiály oproti těm přírodním „netradičním“.
Abychom se nedopustili hned zpočátku osudového přehmatu, je nutné si uvědomit, proti čemu chceme příčku izolovat.
Většinou je to proti teplu, požáru nebo ještě častěji proti nežádoucímu hluku.
Ne všechny materiály jsou totiž stejné a ne všechny, které lze použít na tepelnou izolaci budou fungovat jako izolace zvuková.
Pro izolaci příček používáme tzv. minerální izolace ve formě rohoží nebo desek. Oblíbené polystyrenové materiály jsou nevhodné, jelikož jsou velmi hořlavé a tudíž nebezpečné, navíc nejsou zvukovou izolací. Minerální vlny (dodávané pod názvy jednotlivých výrobců) mohou být zároveň izolací tepelnou i akustickou nebo některá vlastnost převažuje.
Materiálem pro výrobu minerálních izolací je čedič tavený ve vysokých pecích při teplotách přesahujících tisíc stupňů celsia, poté se tekutá hmota rozmíchá ve strojích a ven vycházejí vlákna, která se napouští oleji, tím získávají voděodolnost a nenasákavost. Za tepla se pak z vláken vytvrzují desky. Hlavní izolační částí jsou pak malinkaté vzduchové mezerky mezi vlákny, které pohlcují vzduch i teplo.
Potřebujeme ji tam, kde máme nestejně vytápěné místnosti. Aby studenější místnost nekradla teplo té vyhřívanější, použijeme tepelnou izolaci. Její tloušťku lze spočítat jednoduchými vzorci:
Pro tepelný odpor (čím je hodnota odporu větší, tím lépe): R= ƩR= Ʃd/λ R je tedy tepelný odpor, d (m) je tloušťka každé vrstvy z odlišného materiálu a λ je vlastnost každého jednotlivého výrobku, kterou uvádí výrobce a naleznete ji u všech izolací.
A pro součinitel prostupu tepla (čím se hodnota blíží více nule, tím lépe): U=1/R Hodnotami U se řídí většina norem, které se týkají tepelné izolace a které se bez přestání zpřísňují.
Požár je velká tragédie pro všechny druhy staveb, proto by se neměla podceňovat bezpečnost obyvatel ani u těch nejmenších domků. Požární bezpečnost má komplexní systém pravidel a nařízení, které se přísně kontrolují, v rodinných domech v souvislosti s příčkami lze snad zmínit použití protipožárního sádrokartonu, který je značen červeně. Minerální izolace odolávají teplu velmi dobře, jsou prakticky nehořlavé a v testech dosahují těch nejlepších výsledků.
Minerální izolace nejlépe vyhovuje ale jako akustická izolace, díky tomu, že je měkká dobře pohlcuje zvukové vlny. Důležité je zachovat jistá pravidla, která naleznete v části „Akustické příčkyY“:{$link259}. Novinkou jsou „modré“ sádrokartonové desky určené pro montáž na klasickou konstrukci, které ale pohlcují zvukovou energii a tím se tlumí zvuk již samotným svým povrchem.