Koupelny si v moderních bytech vydobývají stále větší a větší prostor, protože lidé už hygienu neodbývají, ale chtějí se každý den cítit jako na návštěvě v lázních. Podlaha jako důležitá složka interiéru je tedy velmi důležitá pro příjemně strávené chvilky v lázni a zvláště pak pro chvilky v koupelně strávené mimo ní.
Odlišme od sebe požadavky, které jsou důležité kvůli technickému řešení podlahy a její životnosti (odolnost proti vodě a vlhkosti, odolnost) a požadavky uživatelské, které zpříjemňují pobyt v koupelně (protiskluznost, malá tepelná jímavost, hygiena). Voděodolnost již dnes není problém a v koupelnách se objevují i materiály, u kterých by se mohlo zdát, že jim voda vadí, i přesto by se v koupelně neměly nechávat mokré louže nebo velká vlhkost, která dlouhodobě podlahám všech druhů velmi škodí. Protiskluzný povrch je téměř podmínkou pod hrozbou brzkého úrazu na mokrém povrchu, proto se ujistěte předem, že zvolený materiál má na obalu napsáno „protiskluzná úprava povrchu“. Tepelná jímavost je veličina, která udává, kolik tepla odebere povrch podlahy při doteku chodidlu. Nikdo nemá rád při výstupu z horké vany, podlahu ledovou jako psí čumák. To se dá řešit podlahou z materiálů s teplým povrchem jako je korek, dřevo, PVC nebo instalací podlahového topení. Nejpoužívanější koupelnové materiály jako jsou keramické dlaždice a potažmo i kámen mají tento parametr paradoxně velmi špatný a patří mezi materiály studené. Hygiena znamená dobrá možnost úklidu běžnými domácími prostředky.
Ujistěte se, že krytina zvládne každodenní chemikálie a neztratí za čas svou barevnost a vzhled.
Dlažba – Keramická dlažba je určitě nejběžnějším povrchem českých koupelen. Spojením se stejným obkladovým materiálem vytváří celistvý interiér koupelny. Na výběr je mnoho typů, barev a úprav, z kterých si vybere opravdu každý. Obměnou může být finančně náročnější dlažba kamenná, která je považována spíše za luxusnější materiál do honosných koupelen. Nevýhodou těchto materiálů je studený povrch, který se dá ale řešit podlahovým topením, naopak výhodou je velká odolnost a stálost materiálu.
Plasty – Do koupelny se dobře hodí moderní PVC podlahy, které mají nejrůznější povrchy a dobře napodobují i jiné materiály. Problémem může být dlouhodobá vysoká vlhkost v koupelně, která způsobuje zvlnění PVC. Mnohem odolnější a navíc voděodolné jsou vanilové podlahy, které skvěle imitují jakýkoli jiný povrch a nabízejí vlastně jakýkoli design.
Dřevo – Dřevo jako přírodní a moderní materiál se dá dnes již po úpravách použít i do koupelen. Existují exotická dřeva, především teak, která se používají do mokrého prostředí téměř bez jakékoli úpravy a vydrží velmi vysokou vlhkost. Je to způsobeno přirozeným prostředím, kde teakové stromy rostou a kde jsou vystaveny velké vlhkosti, pomalý růst zapříčiňuje navíc velkou hustotu dřeva a jeho odolnost. S běžným evropským dřevem se pak musí provádět různé operace, aby získal právě tyto vlastnosti exotických dřev. Teak je tak odolný, že se z něj dají vyrábět i podlahy a zástěny sprchových koutů, jedná se však o finančně náročnější řešení. Dřevo se v koupelně pokládá jako celoplošně lepené a cca jednou za rok se napouští speciálním olejem.