Rekonstruovat nějaký starý objekt je ve své postatě téměř vždy technicky náročnější (a mnohdy i ekonomicky) než stavba objektu nového. Je to dáno tím, že starý objekt obsahuje určité konstrukce a technická řešení, která bývají v době rekonstrukce již překonaná a ne vždy je jejich vylepšení či doplnění konstrukcemi a technologiemi novými optimální cestou k dosažení požadovaných výsledků.
Veškeré nové zásahy tedy musí reagovat na stávající stav objektu, jeho materiály a užité technologie. Kvalitní projekt je jedinou cestou k úspěchu.
Prvním a nejúčinnějším bodem je zateplení stavby. Vhodná volba, jak materiálu tepelné izolace, tak její tloušťky, je důležitým krokem. Při nesprávném návrhu by mohlo docházet ke kondenzaci vodních par v konstrukci, což by výrazně ovlivnilo její technické vlastnosti. Vrstva tepelné izolace se ve většině případů přidává z exteriérové strany, pouze v případě historických objektů, u kterých není možno měnit vzhled fasády, je nutné izolovat stavbu z interiéru. Takovýto zásah ale vyžaduje posouzení tepelně-technických jevů, které s sebou zmíněný zásah přinese.
Možností, jak vylepšit tepelně-technické vlastnosti stavby, je dále výměna výplní otvorů (oken, dveří) za kvalitnější. V této oblasti by neměl být problém. Dnešní trh nabízí veškeré možné materiálové i vzhledové varianty s velmi dobrými izolačními vlastnostmi.
Následuje výměna či naprostá koncepční změna vytápění objektu. V případě výměny půjde o výměnu za nějaký ekologičtější a úsporný zdroj vytápění. V případě, že by zateplením objektu a výměnou oken bylo dosaženo hodnot pasivního standardu, bylo by možné hlavní zdroj vytápění nahradit pouze řízenou výměnou vzduchu s rekuperací, jak tomu bývá u pasivních novostaveb.
V případě rekonstrukce staršího objektu bude ale zmíněný standard jen obtížně dosažitelný.
Pokud by se nám povedlo docílit dobrých hodnot vzduchové těsnosti celé stavby (opět je zde patrná určitá skepse, jelikož udržení těsnosti stavby je poměrně náročným úkolem i u staveb nově budovaných), bylo by určitě na místě instalování systému řízené výměny vzduchu.
Určitě lze rekonstrukcí dosáhnout na standard nízkoenergetický, který je bezesporu též velmi výhodný v oblasti energetické úspory. S dosažením standardu pasivního bych byla opatrnější. Nejspíš to možné je, ovšem je vhodné předem zvážit všechny potřebné kroky a výše jejich nákladů. Výstavba pasivních objektů je totiž velmi náročným procesem i v oblasti novostaveb.
V současné době vláda poskytuje dotace na rekonstrukce v energeticky úsporném duchu v rámci programu Zelená úsporám. Podrobné informace o podmínkách zařazení do programu a výškách dotací jsou volně přístupné na internetu.