Obecně lze říci, že pro stavbu pasivního domu mohou být použity všechny běžně užívané konstrukční materiály. Musí být jen dodrženy základní zásady výstavby pasivních objektů. V důsledku tedy závisí na preferencích investora a částečně také na dané lokalitě (například mezi horské dřevostavby žádná jiná stavba než opět dřevostavba nejspíše nezapadne).
Pasivní standard je dosažitelný jak v oblasti dřevostaveb, tak v oblasti staveb zděných. Nicméně zůstává pravdou, že dřevostavby mají oproti stavbám zděným jednu určitou výhodu.
Vzhledem k potřebné značné tloušťce tepelné izolace narůstá výsledná tloušťka obvodových stěn. V konstrukci dřevostaveb je použito sloupkového principu. Obvodovou stěnu tvoří nosné dřevěné sloupky opláštěné deskovým materiálem. Volný prostor mezi sloupky a deskami je vyplněn vrstvou tepelné izolace. Část celkové potřebné tloušťky vrstvy tepelné izolace je tedy již zabudována v samotné nosné konstrukci stěny. Přidaná vrstva z exteriéru může být tedy o to tenčí. Tenčí je i výsledná tloušťka obvodové stěny. To samozřejmě ve svém důsledku šetří prostorové nároky stavby.
Že jsou dřevostavby vhodnou volbou pro pasivní výstavbu, dokazují i četné zahraniční realizace v této oblasti. Zejména v sousedním Německu a Rakousku se jednotlivé stavby v pasivním standardu počítají na tisíce, možná i desetitisíce (u nás je pro zatím počítáme na desítky). Právě dřevostavby tvoří z tamní pasivní výstavby zhruba polovinu. Jejich zkušenosti by mohly být užitečnou inspirací pro naše projekty v oblasti pasivní výstavby.
Z běžně užívaných stavebních materiálů si lze vybrat opravdu jakýkoliv. O dřevě jako první variantě už byla řeč. Jeho výhody jsou nesporné, přesto jeho obliba na našem území není velká. Zděná stavba je též vhodnou volbou. Technické vlastnosti jednotlivých materiálů jsou plně srovnatelné a pasivní standard je s nimi dosažitelný. Nelze říci, že by jeden materiál byl opravdu výrazně výhodnější než druhý.
Je dobré si uvědomit, že stavba se do pasivního standardu dostává kombinací a dodržením několika zásad pasivní výstavby (dostatečné zateplení, kvalitní zasklení, využití solárních tepelných zisků, vzduchová těsnost budovy, a další). Nikoliv tedy užitým materiálem.