Obliba pasivních domu pomalu roste, přičemž slovo pomalu je opravdu na místě. Pasivní stavby se vyznačují velkými úsporami v oblasti nákladů na vytápění stavby. S tím jsou však spojené o něco zvýšené prvotní náklady na stavbu domu.
Vláda v roce 2009 přišla s programem Zelená úsporám, který má poskytovat finanční dotace jednak na novostavby pasivních objektů a jednak též na rekonstrukce v energeticky úsporném duchu (zateplování starších staveb, výměna okenních konstrukcí za kvalitnější, výměna systému vytápění za ekologičtější, apod.).
Program od té doby prošel několika úpravami a v dnešní době je dotace, řekněme, snáze dosažitelná, než tomu bylo v počátcích programu.
Hlavním kritériem pro zařazení stavby do kategorie pasivní je její roční spotřeba tepla na vytápění. Pro pasivní domy je to maximálně 15 kWh/m2. V tomto ohledu je program poněkud mírnější, kritérium pro splnění vstupních podmínek programu je pro rodinné domy 20 kWh/m2 za rok. U domů bytových zůstává hodnota na 15 kWh/m2 za rok.
Daná spotřeba musí být prokazatelná podrobným výpočtem a musí být doložena odborníky (autorizovanými inženýry, architekty nebo energetickými auditory). Zpočátku velmi přísné kritérium na výběr stavební firmy a použitých technologií a výrobků, které musely být registrovány ve zvláštním seznamu, již neplatí. V této oblasti je tedy investorovi ponechán volný výběr.
Klíčovým kritériem je tedy konečný stav – dosažení pasivního standardu.
Jedná se o fixní částky. Pro rodinný pasivní dům je to 250 tisíc Kč a pro bytovou jednotku v pasivním bytovém domě 150 tisíc Kč.
O dotaci lze žádat před zahájením (respektive před dokončením) stavby nebo po dokončení stavby (nejpozději do 12 měsíců od dokončení stavby). Jednotlivé administrační kroky se v obou případech trochu liší.
V každém případě je nutné disponovat veškerou projektovou dokumentací, podrobnými výpočty energetické úspory domu a dosažení pasivního standardu a veškerými fakturami souvisejících se stavbou objektu.
Přesné informace o jednotlivých administračních krocích (co musí žádost o dotaci obsahovat, kam ji podat, v jakém termínu, apod.) jsou podrobně popsány v podmínkách udělování dotací programu Zelená úsporám. Tyto dokumenty jsou volně dostupné na internetu.