Pasivní dům šetří energie a s nimi i výdaje jeho uživatelů v oblasti vytápění. To bývá hlavním důvodem, proč se investor pro pasivní stavbu rozhoduje. Je zřejmé, že poměrně značné úspory jsou z části vyváženy nutností vyšších počátečních nákladů na stavbu takovéhoto objektu.
Konkrétní cifry jednotlivých stavebních firem a jejich nabídek pasivních domů se liší. Je to dáno jednak určitým typem domu, jeho velikostí, použitými technologiemi, apod.
Co se týče navýšení prvotních nákladů, zde můžeme být poněkud konkrétnější. Oproti stavbě rodinného domu, který by splňoval současné normové požadavky, vyjde stavba domu pasivního zhruba o 20–25% dráž. Zdali je to hodně nebo málo záleží na každém investorovi. Částka to jistě není nezanedbatelná, nicméně to lze vnímat jako poměrně výhodnou a návratnou investici.
Odborníci i mnohé zkušenosti mluví u pasivních domů až o 85 – 90% úsporách v oblasti výdajů na vytápění v porovnání s domy stavěnými dle současných platných norem. To už je částka poměrně zajímavá. Doba návratnosti původní investice bude zhruba okolo 15 – 20 let, avšak při současných cenách energií. Ty však dozajisté porostou i nadále. To znamená, že celková doba bude ve skutečnosti kratší a může se dostat i na, řekněme, 10 let.
Investice do pasivní stavby je tedy nejenže investicí návratnou, ale i návratnou v poměrně slušném časovém horizontu.