Zdivo je jednou z materiálových variant nízkoenergetického objektu. Dřevo, druhá materiálová varianta, nemá na našem území zatím příliš velkou důvěru ve své technické vlastnosti. Proto jsou zděné domy vcelku preferovanou volbou, jak v oblasti nízkoenergetické výstavby, tak i v oblasti výstavby jako takové. Přesto lze v poslední době pozorovat částečně se zvyšující zájem o dřevo-výstavbu, na úkor staveb zděných.
Konstrukce obvodových stěn se skládá z vyzděné nosné části a z vrstvy tepelné izolace. Jako zdící materiál se používají keramické cihly, tvárnice či tvarovky. Další variantou jsou tvárnice plynosilikátové. Výrobců je na trhu celá řada. Obecně je výhodné zvolit zdící prvky v co nejmenší možné šířce, samozřejmě s ohledem na nosnou funkci konstrukce. K této vyzděné vrstvě se poté přidává vrstva tepelné izolace, která se pohybuje v řádech desítek centimetrů. Konkrétní síla vrstvy závisí na užitém konstrukčním materiálu vyzděné stěny a jeho tepelně-technických vlastnostech. Je však zřejmé, výsledná tloušťka konstrukce poměrně rychle narůstá.
Pro tepelnou izolaci se u zděných konstrukcí nejčastěji užívá tvrzeného polystyrenu, který je kotven ke zděné konstrukci pomocí mechanických kotev. Poslední vrstvou bývá vrstva pohledová – například stěrková omítka, případně určitá forma obkladu fasády.
Zdivo jako konstrukční materiál není pro nízkoenergetickou výstavbu limitujícím faktorem a lze s ním dosáhnout požadovaných limitů. Jediným omezením se může jevit poměrně značná výsledná tloušťka obvodových konstrukcí.
Nejjednodušší variantou zůstává výběr domu na klíč. Nabídek v oblasti nízkoenergetických zděných domů je celá řada. Typové domy jsou navrženy tak, aby nízkoenergetický standard splňovaly, zároveň firmy garantují funkčnost a správné provedení jimi užívaných technologií. V případě, že typovým domům a katalogům nefandíte, je samozřejmě nejlepším řešením individuální návrh stavby, jak po stránce architektonické, tak technické.