Nízkoenergetické domy jsou v současnosti často diskutovaným tématem. O jejich výhodách, nevýhodách, návratnosti vložených investic a v neposlední řadě i kvalitě bydlení v nich se zabývalo a zabývá mnoho odborníků, uživatelů, zastánců i odpůrců. Základní výhody a nevýhody jsou však nesporné.
Hlavní výhodou a důvodem, proč se nízkoenergetické domy vůbec staví je jejich nízká spotřeba tepla na vytápění a s tím spojené úspory na nákladech za energie. V době stálého nárůstu cen energií je to výhoda opravdu nesporná.
Stavba domu s nízkoenergetickým standardem samozřejmě vyžaduje o něco vyšší vstupní náklady. O kolik přesně, to závisí na konkrétní stavbě, její velikosti, užitých materiálech a výběru zdroje vytápění a dalších technologií. Velmi obecně lze říci, že pro standardní rodinný dům by se náklady mohly zvednout o cca 15% oproti domům, které jsou projektovány podle platných tepelně-technických norem.
Výše úspor může v nízkoenergetickém domě dosahovat až 60% ročních nákladů na vytápění. Jako základ je opět brán dům, který splňuje současné tepelně-technické normy. Podíl je to opravdu nemalý. Je tedy zřejmé, že investice do nízkoenergetického standardu je investicí návratnou v řádech několika let, či pár desítek let.
Doba návratnosti prvotních investic se samozřejmě bude úměrně snižovat v závislosti na stále rostoucích cenách energií.
Mezi nevýhody zajisté patří, již zmíněné, zvýšené náklady na stavbu domu. Je jasné, že již samotná stavba stojí nemalé peníze a další navyšování nákladů může pro mnohé investory znamenat problém.
V oblasti bydlení nemají nízkoenergetické domy žádná omezení. Jsou vybaveny různými technologiemi (řízená výměna vzduchu, různé systémy vytápění, apod.), které při správném návrhu a užívání fungují naprosto spolehlivě a výslednou kvalitu bydlení nikterak neomezují, naopak lze říci, že na ni mají pozitivní vliv.
Důležitý bod představuje právě správný návrh celého systému, je tedy vhodné mu věnovat dostatečnou pozornost a přenechat ho odborníkům (případně se o něm alespoň důkladně poradit a informovat). Jen stěží si lze totiž představit zoufalejší situaci, než tu, když zjistíme, že systém, do kterého jsme investovali mnohdy až statisíce, nefunguje podle našich představ a má negativní vlivy na pohodu obyvatel a jejich komfort.