Nízkoenergetické domy se mnohdy vyznačují velkou mírou prosklení. To umožňuje získávat energii ze slunečního záření a zároveň činí stavbu vzdušnou, prosvětlenou a tím pádem i příjemnou pro její obyvatele.
Okna a okenní otvory jako takové však zůstávají místy s velkou tepelnou ztrátou. Musíme si uvědomit, že i okno se sebelepšími vlastnostmi má ve výsledku součinitel prostupu tepla (U) mnohonásobně vyšší než například obvodové stěny, střešní konstrukce, apod. Ty bývají opatřeny tepelnou izolací, mnohdy dosahující až desítek centimetrů.
Existuje řada různých řešení, jak zlepšit tepelně-technické vlastnosti zasklení. Mnohá se postupem času ukázala jako nehospodárná, případně ne tak plně účinná, a mnohá jsou už překonaná jiným, lepším, systémem.
V současnosti se nejvíce používá dvojité zasklení. Před časem preferované zasklení trojité vyžaduje kvalitnější a masivnější rám, s ohledem na hmotnost skel, a tudíž se od něho upouští. Namísto toho se mezi skla umisťuje průhledná folie (někdy i folií více), která ono třetí sklo nahrazuje. Velmi významným prvkem v konstrukci zasklení je tzv. selektivní vrstva – pokovení. Tato vrstva umožňuje prostup slunečního záření do interiéru, ale už ne zpět. Při pokusu dostat se zpět do exteriéru je záření odraženo zpět do místnosti. Tímto dochází k tepelným solárním ziskům. Dalším velmi účinným prvkem je vrstva mezi jednotlivými skly, která je vyplněna argonem nebo kryptonem. Tyto plyny se vyznačují lepšími izolačními vlastnostmi než normální vzduch.
Vysoké požadavky jsou kladeny i na rámy oken. Jejich konstrukce je podrobována neustálým vylepšováním, různým izolováním a dochází k objevování nových a lepších systémů. Ty mají samozřejmě vždy lepší vlastnosti. Zůstává ovšem na zvážení, nakolik se investice do nových systémů, které jsou nepoměrně dražší, vyplatí. Vylepšení, již poměrně dobrých vlastností, nebývá až tak markantní.
Nabídka oken a firem, které je vyrábějí, je téměř nepřeberná. Podle materiálu rámu tu máme základní rozdělení na okna plastová, dřevěná, hliníková a jejich vzájemné kombinace jako jsou okna dřevo-hliníková, apod. Všechny rámy splňují určitá tepelně-technická kritéria a je tedy spíše na investorovi, který typ si pro svou stavbu vybere. Ve výsledku se tedy jedná spíše o otázku estetiky a samozřejmě ceny, technické vlastnosti rámů jsou srovnatelné.