Na trhu je celá řada různých firem nabízejících stavbu nízkoenergetického domu na klíč. Nejčastěji se jedná o standardní rodinné domy.
Co se týče velikosti, i zde je opravdu veliký výběr. Od domů velmi malých, kde užitková plocha nepřekračuje 50 m2 až po stavby velice prostorné. Domy mohou být jedno či vícepodlažní a i dispoziční řešení bývají různá. Vždy se jedná o typové domy.
Další variantou je individuální návrh domu dle přání investora. I to mnohé firmy nabízejí. Takovýto návrh je však samozřejmě o něco nákladnější než projekt typového domu z katalogu. Zaručuje však, že výsledná stavba bude podle vašich představ a bude reagovat na vaše požadavky a styl bydlení.
Nabídky nízkoenergetických domů jsou jak v oblasti staveb zděných, tak v oblasti dřevostaveb. Který z těchto systémů si vybrat? Nelze říci, že by jedna varianta byla výhodnější než druhá. Záleží na preferencích investora. Obě dvě varianty jsou, co se technických vlastností týče, srovnatelné. Je však pravdou, že v poslední době jsou dřevostavby pro nízkoenergetické stavění preferovanější volbou. Příklady ze zahraničí, kde jsou v oblasti nízkoenergetické výstavby mnohem dále (Německo, Rakousko, Švýcarsko), jen dokazují, že je to volba výhodná.
Většina firem nabízí dvě varianty převzetí stavby. První je klasický dům na klíč, kdy si investor převezme kompletně hotovou stavbu. Druhou variantou je pak převzetí stavby ve fázi tzv. připravené stavby k dokončení. To znamená, že stavba je z exteriérové strany kompletně hotová a vnitřní dokončovací práce si investor provede či zajistí sám. Míra těchto prací závisí na společné domluvě firmy a investora. Tato druhá varianta je samozřejmě cenově výhodnější.