Některé firmy přicházejí na trh s takovouto nabídkou. Jedná se ovšem o opravdu velmi malé stavby, jejich užitková plocha nepřekračuje 50 m2. Dispoziční řešení bývá jednoduché – dvě obytné místnosti, kuchyňský kout, koupelna. Firmy hodnotí tyto stavby jako vhodné do řadové zástavby.
Z konstrukčního hlediska se většinou jedná o stavby montované, to znamená, že se v podstatě jedná o typ dřevostavby. Nicméně dřevo je zde užito pouze jako konstrukční materiál a na konečné podobě stavby viditelné není.
Pokud se rozhodneme postavit si nízkoenergetický dům svépomocí, znamená to samozřejmě určité úspory, mnohdy nemalé. Je však na místě důkladně zvážit, do jaké míry nízkoenergetickým stavbám rozumím a jsem schopen stavbu provést správně. Finální funkčnost takovéto stavby je totiž závislá na mnoha faktorech, mezi nimi i správném provedení veškerých konstrukčních detailů.
Je třeba si také uvědomit, že stavbou svépomocí mohu sice ušetřit náklady spojené se samotnou výstavbou domu, ale už stěží mohu snížit náklady na pořízení specifických technologií (systémy vytápění, větrání, apod.). Ty bývají také významnou položkou v celkovém rozpočtu stavby.
Lze se vejít do jednoho milionu? Pokud budeme uvažovat o standardním rodinném domě, nikoliv tedy o domě s užitkovou plochou 50 m2, nejeví se to jako příliš reálné. Ovšem záleží na konkrétním projektu, konstrukčním řešení, cenách materiálů, apod. Jestliže ale můžeme navýšit celkový rozpočet o pár set tisíc, nabývá představa nízkoenergetického domu postaveného svépomocí reálnější podoby.