Krbová vložka je určena na zabudování do krbů, je to uzavřené topeniště s vývodem spalin, většinou osazeným kouřovou klapkou. Nechybí ji ani celoprosklená dvířka s žáruvzdorným křemičitým sklem.
Prostupnost tepla takovýmto sklem je kolem 92–95%. Oproti otevřenému krbu, krbová vložka zvyšuje jeho účinnost, zvyšuje také požární bezpečnost a v neposlední řadě šetří peníze.
Pro správný výběr krbové vložky byste si měli zodpovědět několik otázek. Hlavně musíte vědět, jaký objem potřebujete vytápět? Jak často budete vytápět pomocí krbu a jaké místnosti? Kam ji chcete umístit? Jaké nároky máte na přikládání a čištění?
<>p class=„tip“>Jestliže budete krb používat jen jako doplňkové vytápění, nepotřebujete se tolik soustředit na účinnost a nepotřebujete ani nejvyšší třídu v materiálovém provedení.Jestliže ale krb máte jako hlavní vytápěcí těleso, měli byste se zajímat jak o výkon, tak o těsnost topeniště, dvojité spalování, materiálové provedení vložky.
Vhodné je si i zjistit, jaká je účinnost a délka hoření při přikládání. Čím více peněz dáte do kvalitní vložky, tím ekonomičtější pak bude provoz celého systému.
Výkon vložky spočítáme dle objemu vytápěného prostoru. U starších domů bez zateplení 1kW vytopí cca 20 m3. U novostaveb 1kW vytopí asi dvojnásobek, tzv. 40 m3. Jestliže chcete vytápět krbem i jiné místnosti pomocí teplovzdušných rozvodů, nezapomeňte tyto místnosti také započítat.
Tvar a umístění se odvozuje částečně od umístění komína. Obecně platí, že nejvhodnější jsou krby se symetrickým topeništěm, buď rovné, či obloukové. Vložky rohové a vícestranné jsou náročnější na tah komína a více se jim zakuřuje sklo. Dobré je také zkontrolovat parametry komína a vložky, aby její nároky byly dostatečné.
Většina krbových vložek už má v sobě zakomponované krbové klapky, které se mechanicky otevřou při otevření dvířek vložky při přikládání, aby nevnikal kouř do vytápěného prostoru.
Co se týká otvírání vložek, buď je klasické – dvířka. Nebo si můžete pořídit krb s výsuvnými dvířky. Rozměry krbu se pak zvětšují, protože je potřeba dvířka zasouvat, většinou se tak děje nahoru nad topeniště. Některé krby mohou mít oboje možnosti, jak klasické otvírání, tak výsuv. U některých typů můžete také narazit na skládací dvířka. Objevují se hlavně u skandinávských výrobců.
Při přikládání do krbu máme více možností. Jestliže krb používáte příležitostně, není takový problém s nepořádkem okolo dříví, přece jenom ho tolik nevznikne. Používáte-li ale krb častěji, bylo by vhodné přemýšlet o zadním přikládání. Kdy se z jedné strany na krb díváte, a dvířka jsou z druhé neprosklené strany. Tyto dvířka pak mohou vést například do chodby nebo technické místnosti. Krb pak částečné vyhřívá i danou místnost, ale při tom umožní dobrý provoz při větší čistotě. Podobné je to i s oboustranně prosklenými dvířky, kde se můžete rozhodnou přikládat z méně čisté strany.
Jde o italský patent, kdy krbová vložka funguje obráceně než klasická. U klasické krbové vložky se vzduch nasává zespodu do krbu a ohřívá se v topeništi, je vyfukován horními krbovými mřížkami.
Systém multifuoco přisává vzduch v horní části krbu, prochází vnitřním prostorem a zespodu je vyfukován do místnosti.
Hlavní výhoda je ve dvojnásobném průchodu vzduchu, který prochází speciálně konstruovanou krbovou vložkou. Ve spodní části je zabudován ventilátor, který zaručuje obrácenou cirkulaci.
Teplý vzduch se ohřeje v odděleném zadním plášti vložky až na 110°C. Takový vzduch pak může být rozváděn trubkami až do vzdálenosti šesti metrů.
Ventilátor je možno ovládat dálkovým ovladačem až ve třech rychlostních stupních. Díky této obrácené cirkulaci je rozdíl teploty u podlahy a stropu místnosti pouze jeden stupeň Celsia, na rozdíl od klasických krbových vložek, kde je rozdíl podstatně větší.
Důležitý u těchto vložek je spalovací prostor, který je vyložen keramickými deskami Aluker. Jde o patent, který vydrží teploty až do 1400°C a prokazuje lepší vlastnosti než litina. Dle zabarvení desek lze také určit správnou teplotu hoření.