Poslední dobou se stává velmi diskutovaným tématem. Někteří vytápění krbem a rozvod tepla po domě podporují a doporučují, jiní zbrojí proti kolujícímu prachu a hluku.
Vždy záleží na samotné konstrukci krbu a teplovzdušných rozvodů. Obecně se jedná o využití tepla, které vydává krb a jeho rozvodu po dalších prostorách domu. Teplovzdušné vytápění se netýká jenom krbů, ale lze ho také úspěšně napojit na většinu krbových kamen. Teplo získané od krbu se okamžitě rozvádí, není možné ho akumulovat jako například u teplovodního vytápění.
Systém je závislý na cirkulaci vzduchu. Studený vzduch z místnosti nebo z externího přívodu je nasáván do krbu a ohříván pomocí teplovzdušného výměníku uvnitř vložky. Vzduch se ohřívá na jeho stěnách a odtud je pak veden již potrubím do dalších prostor.
Můžeme používat dva systémy.
Nucený systém je zajištěn ventilační jednotkou, můžeme ho použít i pro vzdálenější místnosti, je podmíněn připojením el. proudu k celému systému.
Ventilační jednotka se zapíná, když vzduch dosáhne nastavené teploty na termostatu. Ventilátor by měl být umístěn max. 4,5 m od topeniště. Nasátý vzduch rozvádí dalšími větvemi. Délka větve od ventilátoru k ústí by neměla přesáhnout 10 m.
Druhým způsobem, je samotížný systém. Ten pracuje na podstatě, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru. Ke své činnosti nepotřebuje žádný pohon, je o něco pomalejší a nemůže být rozváděn do vzdálených místností. Nejvíce se používá ve dvoupodlažních objektech, kde je krb umístěn centrálně a vytápí tak přilehlé místnosti obou pater. Samotížný systém se používá obvykle do max. výšky 10 m a šířky 4 m.
Důležitý je výkon krbové vložky. Navrhujeme ho podle toho, jestli chcete krbem jenom přitápět, či vytápět. Také rozhoduje počet místností. Nezapomeňte právě na ty prostory, kam jsou teplovzdušné rozvody vyústěny.
Proti pohybu prachu je dobré a v našich podmínkách nutné umisťovat do trasy prachové filtry. U nuceného systému filtry jsou většinou součástí ventilační jednotky. Na prachové filtry se používá průmyslová tkanina, kterou je nutné po čase vyměňovat.
Dobře naplánujte cirkulaci vzduchu v domě.
Krb potřebuje přívod vzduchu, který přichází netěsnostmi. Netěsnosti ale neexistují, pokud máte plastová okna. V tomto případě je potřeba zajistit externí přívod ke krbu. Jak ho udělat je popsáno v sekci návody. Z ohřívaných místností je potřeba studený vzduch zase odvádět, nejlépe směrem ke krbu, kde se opět začne nasávat a ohřívat. Musíme tedy zajistit cirkulaci pomocí otvorů s mřížkami, dveří bez prahů apod.
Jestliže tuto cirkulaci nezajistíte, a místnost, do níž je vháněn teplý vzduch je těsně uzavřena, je pak velmi těžké ji vytopit. Vždy musí být všechny výdechy uzavíratelné, aby byla možnost je regulovat. Jako pojistka se výdech na krbu dělá neuzavíratelný. To v případě, že by ostatní výdechy byly zavřené a teplo by nemělo kam unikat.
Zamyslete se nad umístěním vyústění teplovzdušných rozvodů v místnostech. Klasicky se dává cca 160 cm nad zem, či pod strop, může být také při zemi, ale pozor, aby nebylo zakryto nábytkem. Nepříjemné může být umístění do výšky lůžka. V blízkosti ústí by se neměly nacházet žádné hořlavé předměty a věci, které by mohly být teplem poškozeny, jako nábytek, tapety, závěsy.
Aby váš návrh dopadl dobře, vždy je vhodný a doporučovaný dohled odborníka.
Pro teplovzdušné vytápění se v poslední době doporučují hlavně jednoplášťové vložky. Jsou bezpečnější, obezdívka krbu totiž tvoří druhý plášť. Místo, kde se ohřívá vzduch, je tedy mnohem větší, a proto je i jeho teplota nižší.
U dvouplášťových krbových vložek je důležitá funkce ventilátoru.
Mezi plášti krbové vložky se ohřívá vzduch, který dosahuje vysokých teplot kolem 100°C. Tento vzduch není možné pustit do pokoje, proto když je přisáván ventilátorem, je zde mísen ještě s přisávaným vzduchem. Vše je řízeno pomocí termostatu. Při tomto systému musíte řešit případ dlouhodobého výpadu elektřiny. Kdy by vzduch nebyl od vložky odváděn ventilátorem, mohl by ji poškodit.
Teplovzdušné vytápění nemusí být vhodné do všech místností. Jestliže chcete omezit přenos pachů, je dobré neinstalovat vývody například do koupelny, toalety, kuchyně, prašné místnosti. tím nezapojíte do cirkulace hlavní zdroje pachů a znečištění vzduchu.
Bývá to častá otázka, který z těchto systémů je lepší. Není na to samozřejmě jasná odpověď. Vždy záleží na tom, co chcete vytápět a jaké proto máte prostředky. S vytápěním byste se měli podívat také trochu více do budoucnosti, protože je to trvanlivý systém, který není levné změnit.
Pro vytápění chalupy, kterou navštěvujete jednou za týden, kde není žádné ústřední topení, se samozřejmě výborně hodí teplovzdušný systém, který má rychlý start a tak nebudete zezačátku dlouho mrznout. Cena nových rozvodů pro teplovodní vytápění by nevyšla zrovna levně.
Naopak v rodinném domě s možnostmi umístění akumulační nádrže a s ústředním topením je výhodné zapojit krb do teplovodního vytápění. Nabíhání teplovodního systému je o něco pomalejší což nám, ale při stálém používání domu nevadí.
Vhodný systém byste vždy měli prodiskutovat s odborníkem. Každý má své výhody i nevýhody. Záleží jen, jak je dokážete využít, či potlačit
Hledáte odborníka na vytápění v krbech? Neztrácejte čas hledáním a zadejte si poptávku zdarma na AAAPOPTÁVKA.CZ