Měli byste mít přibližný odhad, kolik bude krbová soustava vážit a jestli strop tuto váhu unese. Připraven musí být také funkční komín s dostatečným průměrem. Dobře uvažte koupi krbové vložky se správnými parametry pro vytopení objektu. Podlaha pod krbem musí být dostatečně nosná. Určitě nestavte krb na plovoucí podlahu, či jiné povrchové vrstvy.
K některým krbovým vložkám je dodávána i spodní část krbu. Týká se to hlavně typů vyrobených ve Francii, Itálii a Německu. Pokud spodní část není dodávkou, je třeba ji opatřit stejně jako materiál na obezdění krbu, vytvoření římsy a izolaci vložky.
K osazení krbové vložky budete potřebovat více síly, to znamená určitě dva lidi.
Při stavbě nemůžeme zapomenout ani na další součásti krbu, jako jsou mřížky, kouřovody, výměníky atd. Všechny tyto součásti jsou lépe popsány v části „krbové doplňky“
Pro zdění je možné mimo klasických materiálů, jako jsou cihly a šamotky, používat také lehké liaporové tvarovky, či různé akumulační tvarovky. Tvarovky z lehkých materiálů jsou jednoduše opracovatelné, je možné je bez problému řezat a brousit. Akumulační tvarovky se prodávají v několika tvarech, jako cihly, desky i oblouky. Vyvinuty jsou i akumulační systémy pro celou stavbu krbu. Zlepšují akumulaci tepla a jeho šíření i po vyhasnutí tepla.
Je potřeba zajistit i spojovací materiály jako tmely, lepidla, malty či kamnářská perlinka. Vhodné je vždy použít doporučený výrobek k typu zděného výrobku. Každý má totiž rozdílné nároky a je nevhodné používat úplně rozdílný typ, než je doporučeno.
Pro usnadnění pak existují tzv. univerzální lepidla, malty a tmely, které lze použít na více typů.
Široký sortiment dnes nabízí materiály pro izolaci stěn, stropů, podlah či prostupů. Izolační materiál je dodáván obvykle ve formě desek. Jednotlivé typy se liší rozměry, pevností v tlaku, prašností a cenou.
Izolační desky pro krby odolávají teplotám až 1200°C a veškerým teplotním šokům. Desky jsou vyráběny například z expandovaného vermikulitu nebo z kalciumsilikátu.
Pro stavbu krbu se doporučuje nepoužívat stavební prvky jako je Ytong, Hebel či sádrokarton. Materiály nejsou schopny vydržet dlouhé namáhání teplem, u sádrokartonu nepomůže ani protipožární typ. Nevhodnými se mohou stát také klasické lepidla a tmely, které nevydrží vysoké teploty.
Pro izolaci krbu jsou nevhodné různé typy vat a desek s hliníkovým obalem.
Šetřit na materiálu se opravdu nevyplatí.
Špatné použití materiálů může způsobit krom zápachu a postupného ničení konstrukce krbu dokonce i požár. Čím častěji v krbu topíte, tím je tato pravděpodobnost větší.
Když máme připravený komín, podlahu, krbovou vložku, potřebné materiály, krbové doplňky a výkres krbu, můžeme se do stavění pustit. Popsaný postup nemusí být přesný, je spíše inspirací. Vždy musíte svůj vlastní postup uvážit dle konstrukce krbu. Popíši tu konstrukci jednoduchého moderního krbu bez výrazné horní římsy.
Prvním krokem by měla být izolace zadní stěny za krbem. Izolaci provedeme pomocí zakoupených izolačních desek a odvětráním. Odvětrání je zajištěno dvouvrstvým položením izolace.
V první řadě připevníme na stěnu několik vertikálních pásků nařezaných z izolace a na ně pak připevníme desku potřebných rozměrů.
Mezi deskou a stěnou vznikne vzduchová mezera, která velmi dobře pomáhá izolaci stěny. Desky lepíme příslušnými lepidly a tmely. Dodatečně je ještě připevníme mechanicky vruty a hmoždinkami.
Dalším krokem by měla být spodní krbová část. Jestliže je součástí dodávky, tak ji sestavíme. Nebo ji vyzdíme z příslušných materiálů. Součástí spodní části bývá nika pro dřevo.
Na spodní část můžeme osadit krbovou vložku. Osazení by mělo být přesné, aby vložka měla k budoucí vytvořené obestavbě stejnou vzdálenost z obou stran.
Vložka může stát na vyzděné konstrukci, nebo na speciální kovové konstrukci pro krby, která má nastavitelné nožičky, a proto ji můžete nastavit do libovolné výšky.
Po osazení vložky se můžete vrhnout do bočních obezdívek jak z boku vložky, tak z menší části i na předním čele vložky. Tvorba obezdívky je na Vaší volbě, může být tvořena jak izolačními deskami, tak šamotkami.
Na boční obezdívky se instaluje nosný rám sopouchu. V případě klasických krbů dobře izolovaná římsa. Svařovaný rám se připevní jak k obezdívce, tak k zadní stěně za krbem.
Dále je potřeba napojit kouřovod komínu. Jestliže krbová vložka nemá kouřovou klapku, nezapomeňte ji osadit. Je dobré si kouřovod sesadit na sucho. To zjednoduší následnou instalaci. Instalovaný kouřovod dotěsněte kamnářským tmelem.
V této chvíli je potřeba udělat zkušební zátop. Pomocí zátopu zjistíte případné netěsnosti, které ještě můžete opravit a vyřešit.
Ve vložce by se mělo topit asi hodinu a postupně zvyšovat její teplotu. Jestliže zátop dopadne dobře, můžete pokračovat v další stavbě horní části krbu.
Tu vytváříme pomocí izolačních desek, které jsou připevněné na rám. V horních dílech je třeba vytvořit otvory pro osazení krbových mřížek. Horní část krbu se zaklopí nad koncem kouřovodu tzv. protipožární přepážkou o tloušťce cca 80 mm. Dostavbu tímto můžete ukončit a nebo s ní pokračovat až do výšky stropu.
Na zhotovenou konstrukci krbu je potřeba nanést kamnářskou maltu s perlinkou a následně omítku anebo ji oblepit obkladem, dle vašeho výběru.
Nezapomeňte osadit krbové mřížky. Upravit byste měli i podlahu kolem krbu. Nehořlavá podlaha by měla být zepředu krbu asi 80cm a zboku min. 40cm.
Nechte konstrukci vyschnout a lepidla vytvrdnout aspoň tři dny. Pak již můžete v krbu poprvé zatopit. Při prvním zátopu můžete cítit zápach. To se opalují barvy, tmely a ostatní spojové materiály. Je to normální a při dalším topení už tento zápach zmizí.
Sháníte materiál pro stavbu krbu nebo moderní krb od prověřených firem? Zadejte si poptávku ZDARMA