K rodinnému domu krb zkrátka patří. Někteří lidé mají staromódní krb, jiní volí krbová kamna nebo krbové vložky. Ne každému se chce investovat mnoho peněz do moderních řešení, kterými jsou tepelná čerpadla nebo kotle na tuhá paliva. Krb má své neodmyslitelné kouzlo, vytváří krásnou rodinnou atmosféru a sledovat hořící oheň je někdy hezčí než sledovat televizi. Jde však primárně o zdroj tepla. Zatímco v mnoha bytech je ústřední topení, které rozvádí teplo do jednotlivých místnosti, v mnoha rodinných domech toto není.
Když se zapálí oheň v krbu, není samozřejmostí, že se teplo dostane do všech místností. Často je místnost s krbem přetopená, zatímco v ostatních místnostech je zima. Mnoho lidí to řeší tím, že nechá otevřené dveře, ale to není vhodné trvalé řešení, protože v místnostech chceme mít nějaké soukromí. Je tedy vhodné vyřešit rozvod vzduchu z krbu. Množství tepla od krbu je vhodné rozvést a to lze udělat především dvěma způsoby:
Jaké teplovzdušné vytápění zvolit? Jaký je vlastně rozdíl mezi otevřeným a uzavřeným teplovzdušným rozvodem? U uzavřeného rozvodu proudí horký vzduch od krbu skrze speciální kanálky, které jsou zabudované ve stěnách budovy. Skrze tyto kanálky se dostávají do jednotlivých místností a následně zpětnými kanálky dostává ochlazený vzduch zpět. Připadá vám to jako nejmodernější technologie? Kdepak, už ve středověku byly vymyšleny systémy, jak rozvést pomocí kanálků teplý vzduch po všech studených místnostech, aby se nemuselo topit v každé zvlášť.
Uzavřený teplovzdušný rozvod je sice technologicky vyspělejší a efektivnější řešení, ale je dražší a je třeba s ním počítat většinou již při samotné stavbě domu. Většina lidí tedy spíše řeší otevřený teplovzdušný rozvod.
K jeho budování se používá široká škála komponentů, od ohebných potrubí až po rozbočky, spojky a další. Sice je také vzduch rozváděn v potrubí, ale potrubí je v jednotlivých místnostech zakončeno mřížkou, kterou vniká teplo do jednotlivých místností. Ochlazený vzduch se nedostává zpět potrubím, ale tím, že se jednoduše udělá průduch, tedy tím, že se otevřou dveře. Je třeba počítat s tím, že teplý vzduch vždy stoupá vzhůru a pokud se vytápí místnosti v horním patře, většinou tam k nim sám „doběhne“. Pokud je však třeba vytopit místnosti v tom samém patře nebo když jde o bungalov, je třeba použít ventilátor, který vzduch do místností „protlačí“. S ventilátorem byste většinou měli počítat a také je nutný filtr prachových částic, aby vám v rozvodech putoval pouze teplý vzduch a ne množství nečistot. Je třeba myslet na to, že z rozvodů proudí horkých vzduch a není rozhodně dobrý nápad postavit před mřížku nábytek. Všechny výdechy by měly být uzavíratelné, aby bylo možné regulovat teplo v jednotlivých místnostech. Je také třeba myslet na tom, že vždy musí zůstat některé mřížky otevřené, pokud by zůstaly zavřené, v rozvodu by se nahromadilo příliš mnoho horkého vzduchu. Řešením je to, že se nechá některá z mřížek neuzavíratelná, aby neexistovalo riziko, že se celý vzduchový obvod uzavře.
Pokud jste ještě neřešili rozvod teplého vzduchu od krbu, je vhodné nad tím uvažovat, abyste mohli efektivně vytápět všechny místnosti a všude tak zajistili příjemné prostředí a nemuseli zbytečně přitápět doplňkovým vytápěním. Jednotlivá řešení se liší v náročnosti a také ceně. Pokud teprve stavíte dům a chcete v něm spolehlivé řešení, je dobré zvážit i další možnost, kterou je teplovodní vytápění, případně již zmíněný uzavřený teplovzdušný rozvod. Pokud daný objekt využíváte neustále, je vhodné zvolit kvalitní řešení které vám zajistí spokojené bydlení. Pokud jde třeba jen o rekreační objekt, byla by investice do komplikovaného řešení zbytečná, je třeba myslet i na ekonomickou stránku. Například u letní chaty zajisté nemá cenu budovat teplovzdušné rozvody, když ji obýváte jen v letních měsících, v takovém případě je nejlepším řešením přitápění elektrickým topením nebo radiátorem.