V poslední době vzrůstá zájem o plynové krby a kamna. Zajistí pohodu ohně i bez práce. Výhodou od klasického krbu s vložkou je opravdu nenáročnost provozu. Déle pak přesná regulace teploty, kterou můžete ovládat pomocí dálkového ovládání a samozřejmě čistota.
Při topení v plynovém krbu odpadá jakákoliv práce okolo čištění krbu a tím pádem se v bytech neobjevuje ani prašnost, se kterou musíme u klasického krbu počítat.
Jednodušší a levnější je i celková instalace krbu. Odpadají samozřejmě i prostory na skladování paliva, které již nepotřebujete.
Někomu se tento způsob může zdát velmi vzdálený od klasického krbařství, umožňuje ale instalaci krbu i v interiérech a oblastech, kde není vhodné topit pevnými palivy. Takovými místy mohou být vstupní haly hotelů, firem, městské byty a také rodinné domy. Plyn pak umožňuje příjemný pohled na oheň, který je téměř nerozeznatelný od ohně v klasických krbech s vložkou.
Atmosféru ohně dotvářejí různé imitace polen, kterými je možné topeniště dovybavit. V některých krbech je zajištěna pomocí izolační vrstvy nad hořákem imitace žhavého popele. Izolační vrstva se nahřeje a zčervená.
Plynové kotle slouží často jako lokální topidlo, mohou být výkonným doplňkem širšího topného systému. Jeho naprogramování je opravdu dokonalé, lze ho nařídit i na různý provoz jednotlivých dní v týdnu.
Krb je možno zabudovat přímo do stěny, či ostění. Krbová plynová vložka musí být vždy obezděna. Jako každý plynový spotřebič, i plynový krb musí mít zajištěn odvod spalin pomocí komína, některé mohou být odvětrávány přímo na fasádu.
Komín je potřeba mít vyvložkován, přibližně o průměru 100 mm. Komín musí být koaxiální, to znamená se dvěma navzájem izolovanými průduchy. Jedním průduchem přichází zvenčí vzduch pro hoření a druhým jsou odváděny spaliny. Jak má vypadat přívod plynu a přesné rozměry komína, je vždy vyspecifikováno v technickém listě krbové vložky.
Krb udržuje zvolenou hranici teploty pomocí ventilátoru.
Ten se zapíná, v závislosti na teplotě krbového pláště. Při hoření jsou spaliny odváděny vyvložkovaným komínem ven. Jako pojistka proti zpětnému návratu spalin je tu krbová pojistka. Ta v kritické chvíli uzavře přívod plynu do ohniště. Maximální výkon plynových krbů se pohybuje na 9–13 kW. Mohou vytopit prostor o objemu 200 m3. Dosahují až 85% účinnosti.
Odvíjí se samozřejmě od výrobce, typu krbu a jeho provedení. Obecně nepatří mezi nejlevnější alternativu vytápění. Je to spíše zajímavé a stylové řešení do bytů a domů, ale za to plně funkční, dodávající maximální komfort.
Sortiment nabízí nejlevnější modely od 30 000 Kč. S kvalitou stoupá i cena, která se může vyšplhat až na 200 000 Kč.
Levněji si pořídit plynový krb můžete i např. s Pražskou plynárenskou, která podporuje tento druh krbů a dává tak svým zákazníkům různé slevy na krbové plynové vložky a příslušenství. Z těchto zdrojů lze také vyzkoumat cenu provozu krbu, která by měla být při výkonu 9 kW asi 8 Kč na hodinu.