I když už je dnešní podoba krbových kamen a krbů natolik rozdílná, krbová kamna vznikla postupným vývojem z klasických otevřených krbů. Otevřené krby se postupně měnily na krby kachlové, které se začaly zavírat dvířky a jejichž dvířka se začala vyplňovat slídou. Slída umožňovala přinést plamínkům do pokoje trochu pohody a romantiky.
Ideou dnešní výroby krbových kamen je co nejefektivněji využít vytvořenou energii, ale přitom také nepřijít o pohled na oheň, který uklidňuje a vnáší do bytu pohodu. Sortiment kamen je toho důkazem, málokterý typ není prosklený.
Tradice výroby krbových kamen v českých zemích začátkem dvacátého století polevila, na rozdíl od skandinávských zemí. Jejich výrobky dnes můžeme vidět na našem trhu a jsou to jedny z nejkvalitnějších výrobků.
Souhrn všech výhod krbových kamen začíná asi cenou, která je o dost nižší, než při pořizování krbu. Odvíjí se od nutnosti stavby, která u krbových kamen odpadá.
Instalace je rychlá a jednoduchá. Máme tu i menší nároky na průřez komínu, proto můžeme kamna umístit bez přestavby komína třeba i do starších domů a rekonstrukcí.
Kamna je možné využívat i při vaření, na horní plotně, v prostoru nad ohništěm nebo přímo v prostoru ohniště.
Odvod spalin z krbových kamen je možný dvěma způsoby, můžete použít horní nebo zadní vývod.
Výkon si můžeme zvolit dostatečný pro vyhřátí i více místností. Stejně jako krb mohou sloužit k vytemperování domku nebo jako záložní zdroj při výpadcích.
Nesmíme zapomenout na jejich estetickou stránku, která by měla přispět do našeho interiéru. Sortiment už je dnes tak široký, že není problém vybrat ty pravé.
Umístění kamen se bude řídit dle umístění komínu, u něhož nesmíme zapomenout na dostatečný průměr požadovaný na daný typ kamen. Vždy by bylo dobré nechat si zkontrolovat strop, či podlahu, zda je tíhu kamen schopná unést.
Každá kamna by měla stát na nehořlavém materiálu ať už na dlažbě, plechu nebo skle. Tento materiál může být součástí podlahy nebo může být vyřešen jen jako podložka, která leží na například na plovoucí podlaze. Čím větší prostor pro podkladový nehořlavý materiál kamnům dáte, tím více zabráníte možnosti zničení okolní podlahy a ostatních věcí.
Okraje nehořlavého materiálu by měly přesahovat kamna minimálně o 10 cm vzadu i po stranách a minimálně o 30 cm vepředu. Jsou to zadané minimální hodnoty, takže se nemusíme bát vytvářet podložku i větší. Jakékoliv hořlavé předměty by neměly být blíže bokům jak 20 cm (u jednoplášťových 40 cm) a zpředu více jak 80 cm u obou.
Umístění je pocitové, obvykle se ale nedoporučuje umisťovat jej blíže jak 2 m.
Princip koloběhu vzduchu je vždy stejný. Dle druhu kamen (jednoplášťové, dvouplášťové) se pak upřesňuje jejich princip ohřívání okolí. Vzduch je kamny nasáván a je přiváděn do ohniště, putuje kolem skla, které omývá a přes překážku je pak odveden do odkouření. Kamna se často obkládají akumulačním materiálem, který zajišťuje dodávání naakumulovaného tepla ještě několik hodin po vyhasnutí samotných kamen.
Kamna bychom neměli přirazit ke zdi nebo utopit někde v rohu. Důležité je vytvořit dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu.
Cena krbových kamen se odvíjí od použitých materiálů.
Jestliže chcete krbová kamna používat na příležitostné vytápění, nemusí být investice tak velká, jako když je budete používat jako hlavní topidlo.
V tom případě je dobré investovat do kvalitních krbových kamen, u kterých si budete jisti jejich odolností.
Při nákupu je dobré zjistit si dobu záruky, někteří výrobci například udávají delší záruku jen na některé části krbu.
Všechny používané materiály mají dobrou akumulaci tepla, kterou mohou šířit dále do vytápěného prostoru, třeba i po vyhasnutí.
Mezi nejkvalitnější a nejdražší materiály patří litina, najdeme ji hlavně u kamen severské výroby. Dalším používaným materiálem je ocel. Topeniště bývá také vyloženo šamotovými deskami, které je možné i vyměňovat.
Krby se obkládají také kamenem (např. mastek, pískovec), keramickými kachlemi, kartáčovanou nerez ocelí a na prosklené části se používá žáruvzdorné sklo.
Obklad kamen je vhodný pro snižování povrchové teploty.
Vhodné pro rodiny s dětmi jsou hlavně kachle, které snižují vzdálenost mezi kamny a hořlavými objekty až na 20 cm.
Krycí deska se umisťuje na horní část krbových kamen. Slouží k tomu, aby se místo dobře čistilo a nepřipaloval se prach. Krycí desky mohou být sklokeramické, z mastku, či oceli.