Jestliže stavíte novostavbu, není problém komín dimenzovat na potřebné spočítané průměry. Jestliže ale chcete využívat starý komín, měli byste zjistit, jestli je to vůbec možné.
U starých komínů se postupuje opačně. Prvně si spočítáte co zvládne Váš komín. kolik spalin je schopen odvést, potom hledáte vhodný krb.
U starých komínů je potřeba, aby odpovídal průměr komínů a také jeho účinná výška. Průměr komínu lze zvyšovat pomocí frézování. Stávající krb byste také pro lepší odtah spalin měli vyvločkovat, protože spaliny z dnešních krbů mají o mnoho vyšší teplotu. To nutí komíny dobře izolovat.
Vyvložkování se zajišťuje pomocí kvalitních nerezových rour. Průměr komínu musí být minimálně 150 mm, lépe 200 mm. Minimální účinná výška je 5 m. Komín by měl končit minimálně 65 cm nad hřebenem střechy. Některé původní komíny mohou mít čtvercové průřezy. Ty je možné využívat, pokud jsou zachovalé. Průřez 150×150 cm odpovídá přibližně průměru 170 mm.
Je samozřejmě možné ho dostavět. Je možné ho vestavět dovnitř objektu, nebo přistavět zvenku. Zděný krb je celkem velkou investicí, ale za to trvalou. Součástí je i nepořádek a stavba uvnitř objektu.
Přístavba komínu na fasádu objektu je také možná. Záleží pak na půdorysu, jestli je vhodné do právě těchto míst komín umístit.
Moderní řešení dnes vzniká díky nerezovým komínům. Ty lze stavět jak v novostavbách, tak v původních starších objektech. Nerezové komíny můžete používat pro všechny druhy paliv, krbů i kamen. Jejich konstrukce je dobře izolovaná. Při hoření dochází k rychlému ohřátí kouřové cesty, čímž je odvod spalin jednoduší.
Tyto komíny jsou kvalitní, odolávají mechanickým i chemickým vlivům. Konstrukce je ze dvou nerezových trubek, mezi nimiž je umístěna izolace. Největší výhoda těchto komínů je, že ji zvládne i laik. Montáž je rychlá. Montážní spoje jsou jednoduché, ke komínu není třeba stavět základ, proto je možné ho smontovat za jediný den.
I přesto, že je konstrukce jednoduchá, nezapomeňte se vždy poradit s odborníkem!