Pravidla ohledně čištění platí jak pro krbové vložky, tak pro krbová kamna. Recept jak předejít složitému čištění není těžký. Krby jsou zanášeny nejčastěji používáním špatného, nevysušeného paliva, které špiní vnitřek kamen, sklo i komín. Proto je opravdu důležité používat to správné palivo.
Topidlo zásadně čistíme, když je studené. Platí to i pro vnější část topidla. Při dnešním spalování vzniká již minimální množství popele.
Krb nebo kamna tedy stačí většinou čistit jednou za pár dní.
Záleží také na velikosti popelníku a na množství vytvořeného popele.
Popel ze dřeva a ostatních ekologických paliv je vhodné využívat ke kompostování. Z kamen čistíme hlavně popel a saze.
K čištění popela z krbu se používá hlavně krbový vysavač, na sklo máme možnost využít různé gely a čističe. Všechny tyto výrobky, jejich vlastnosti a ceny, za které je možno je pořídit, jsou popsány blíže v sekci „doplňky ke krbům“. Podobnými prostředky se čistí i vnějšek kamen. Používá se opět vysavač, vlhký hadřík, v případě větších znečištění se může použít i saponát.
Takové větší čištění by se mělo provádět po ukončení topné sezóny, kdy topidlo zůstává delší dobu bez provozu.
Minimálně je potřeba vyčistit je tímto způsobem jednou za rok. Z topidla vyndejte deflektor, který vyčistěte. Zkontrolujte ohniště, jestli není jakýmkoliv způsobem poškozené. Vzduchové ventily nechávejte otevřené.
Důležité je zachovat přístup vzduchu do krbu pomocí komína. Vzduch napomáhá jeho vysušování.
Nebezpečná situace nastává, když v krbu zůstane popel nasávající vlhkost. Takový popel pak způsobuje korozi a poškození vložky nebo kamen.
Komín tedy nepřikrývejte, ale zkontrolujte, zda jím do krbu neprší.
Můžete ho zakrýt stříškou, ale pořád je důležité ponechat přívod vzduchu.
U kamen je také vhodné občas pročistit kouřovod. To nejlépe provedeme pomocí čistících tvarovek, které se osazují do kouřovodové cesty. Při větším zanesení je možné také kouřovod rozmontovat. Toto samozřejmě nelze udělat u krbu, kde je kouřovod nepřístupný.