Jsou dalším ekologickým palivem pro krby a kamna. Vyrábí se z odpadních surovin při dřevovýrobě. Převážně z pilin a hoblin, někdy i z drcené kůry. Výhodou je, že se tu spotřebovává odpad ze dřevozpracujících podniků, větších truhláren apod.
Jejich výroba probíhá vysušením a následným mechanickým stlačením za velmi vysokého tlaku. Bez jakéhokoliv pojiva jsou slisovány v pevnou briketu anebo ve tvaru válce s dírou uprostřed. Tvar s dírou je výhodnější pro dokonalejší hoření. Dostane se tak k briketě více vzduchu. ¨
Mezi hlavní výhody briket patří vysoká výhřevnost, která je utvářena díky malé vlhkosti materiálu.
Stejně jako u dřevěného paliva tu vzniká malé množství popele, které je možnost kompostovat. Brikety mají malé nároky na skladování a jejich používání zaručuje nízké náklady na vytápění či provoz krbu či kamen.
Využití briket je všestranné, můžete s nimi topit jak v otevřených krbech, tak v krbových kamnech a vložkách. Při nákupu briket by prodejci měli uvádět složení briket na obalu, abyste si mohli ověřit, že neobsahují žádné znečišťující látky a z jakého typu dřeva se přibližně skládají. Desetikilové balení briket vás přijde asi na 40Kč – 55Kč.
Jedna z novinek na našem trhu jsou právě brikety z rašeliny. Jejich hlavní výhoda je stejná jako u hnědouhelných briket. Sálají dlouho a ukrátí tak čas s přikládáním a obstaráváním například dřeva. Jsou lisovány, jako ostatní brikety, pod velkým tlakem z rašeliny. Jejich výhřevnost je celkem dobrá, vyšší než u hnědého uhlí. Není problém je použít ve všech typech krbových vložek a kamen na dřevo i uhlí.