Tento termín se již dnes velmi rozvinul, používá se pro ně ještě jeden název a to „krby bez komínů“. Jedná se dnes o jeden z ekologických typů vytápění, kdy se při spalování bio paliva netvoří žádné spaliny, které by bylo potřeba odvádět.
Při hoření se tvoří hlavně vodní pára a nezávadný oxid uhličitý.
Při delším provozu krbu je nutné občas vyvětrat místnost, aby nevznikl pocit vydýchané místnosti. Týká se to hlavně menších prostor. Někteří výrobci doporučují umisťovat tyto výrobky jen do místností s objemem prostoru vyšším jak 50 m3. V každém případě prostor musí být dobře větratelný a nemělo by se v něm spát při používání krbu.
Bio-krby tedy vždy budou spíše doplňkem ve vašem topném systému. Jsou spíše na doplnění vzhledu interiéru, než na velké ohřátí. Jejich výkon je srovnatelný s výkonem el. krbů a to cca 1–3 kW/hod. Jde tedy o lokální topidlo.
Bio-krby jsou celkem bezúdržbové krby se skutečným plamenem.
Jsou vhodné do bytů, domů, kanceláří. Na rozdíl od ostatních typů krbů je můžete umístit i do koupelny. Nepotřebují zapojení do el. sítě.Bio krby jsou lehce přemístitelné po celém bytě. Jejich podoba je různá, mohou vypadat jako klasické vložkové krby, ale najít můžete i plně otevřené bio krby, které příjemně osvěží váš interiér.
Podle umístění se i bio krby rozdělují. Můžete si vybrat krb pro vestavbu připomínající klasický, krb závěsný, umístitelný na stěny vašeho domova, nebo krb volně stojící.
Bio krby je možné rozdělit také dle typu hořáku. Vyrábí se v provedení s kalíškovými hořáky a nebo s obdélníkovým hořákem. Vždy je dobré v době nepoužívání hořáky zakrývat, aby zbytečně nevyprchávalo palivo.
Na rozdíl od plynových krbů, bio krb nemusí být obezděn. Je možné ho vkládat například do sádrokartonových konstrukcí, čímž se jeho instalace uspíší a může se stát designově zajímavější hlavně do moderních interiérů. Koupit si můžete také jenom bio hořák. To je vlastně otevřený rošt, menších rozměrů, který lze jednoduše přemisťovat.
Provedení se odvíjí od ceny. Dražší designové kousky seženete za 30–60 tis. Kč. Top modely se mohou vyšplhat až na 200 tis. Kč.
Nejlevnější modely se ale již pohybují někde na hranici 10 tis. Kč.
Mini modely bio krbů jdou dokonce na částku asi 3 tis. Kč. Jestliže budete mít zájem o jiné barevné provedení, než je v nabídce, nebývá to problém. Musíte počítat jen s navýšením ceny v řádech tisíců.
Palivem pro tyto krby je speciálně vyrobený bio alkohol nebo denaturovaný 96% líh (Ethanol). Vždy si přečtěte jaký typ lihu je do krbu vhodný. Do krbu není bezpečné používat jiné typy, než je doporučeno. Bio líh je zdravotně nezávadný hoří přirozeným plamenem bez zápachu a tvorby spalin. Alkohol, který tvoří část směsi, je rostlinného původu. Při spalování vzniká jen vodní pára a oxid uhličitý.
Koupit ho můžete v různých baleních 1l,3l, nebo 5l litrů. Litr bio lihu stojí cca 15 Kč a vydrží hořet 3–5 hodin. Dle času, který na topení potřebuje, si můžete spočítat jeho ekonomický provoz.
Palivo vždy doplňujte do zhasnutého a vychladlého hořáku. Doplňování při hoření je velmi nebezpečné, a proto je zakázáno. Krby se plní bio palivem do 2/3 výšky nádoby. Když už je v nádobě málo paliva, můžete slyšet šumění. To se stane, když se palivo od hořáku zahřívá a vaří se. Je to normální jev, není se čeho bát.
K zapalování krbu se používají běžně dodávané krbové zapalovače. Při zapalování si dejte pozor, někdy může být první plamen větší, než očekáváte. Regulace funguje na postupném zhášením ohně. Jestliže máte krb s obdélníkovým roštem, oheň se reguluje postupným zasouváním víčka nad hořákem. Krb s kalíškovými hořáky zhášejte pomocí dodávaného zhášeče. Tím se hořák přiklopí a znepřístupní se mu přívod vzduchu. Není doporučeno zhášet jiným způsobem.
Protože v bio krbu hoří kapalina, může se vám ohniště zdát poněkud prázdné. Není problém dokoupit keramická polínka pro doplnění. V nabídce jsou jak různé druhy polínek, tak lávových kamínků.
Často už bývá v ceně bio krbu započítána i cena keramických polínek.
Samotná cena polen se pohybuje od 500–1500 Kč, záleží na realistickém provedení. Jsou to stejná polínka, jako se používají u plynových krbů. Při nahřátí akumulují teplo, které vydávají i po zhasnutí ohně.
Pomocí krbu je také možno navonět interiér. Používají se k tomu misky s vonnou směsí, které se pokládají na krb. Teplo pak uvolňuje vůni.
I přesto, že se krb nečistí, občas je potřeba ho otřít. Barvy používané na nátěry krbů jsou porézní, a proto je dobré nepoužívat na otírání vodu. Na lakové plochy stačí používat suchý hadřík a čistit je vždy po vychladnutí. Na nerezové plochy se používá prostředek na nerezové nádobí. Ten pak zajistí plochu bez otisku prstů. Na skleněné plochy nepůsobí žádné velké znečištění, tak stačí používat klasické čističe skel.