Záchod je velice specifický zařizovací předmět, jehož poloha je v mnoha bytech a domech víceméně dána a příliš s tím nenaděláme. Vybrat si pro něj místo tedy většinou můžeme spíše při stavbě úplně nového domu. Kvůli odpadu musí být totiž umístěn co nejblíže stoupačce. V rodinném domě je pak každopádně lepší, pokud je prostor záchodu umístěn u fasády a má okno ven. To v bytech možné nebývá, zde za přirozený odvod vzduchu supluje umělé odvětrávání, které ale v některých typech panelových domů nebývá dostatečně výkonné.
Co nám jistě umístění záchodové mísy ovlivní jsou normy. Ty určují velikost prostor k tomu potřebných i umístění z hlediska koupelny.
Budeme-li tedy hovořit o toaletě jako o samostatné místnosti, norma určuje minimální velikost prostoru – při otevírání dveří ven (šířka 90, délka 120 cm), při otevírání dveří dovnitř (šířka 90, délka 155 cm), při otevírání dveří ven a umístění umývátka (šířka 90, délka 135 cm) a při otevírání dveří dovnitř a umístění umyvadla u dveří vedle mísy (šířka 140, délka 145 cm).
Jedná se o vnitřní rozměry místnosti a znovu připomínám, že jde o minimální hodnoty, které jsou skutečně minimální, pro větší pohodlí je například vhodné mít šířku 1m.
Mnoho lidí si při rekonstrukci koupelny položí otázku, zda by nebylo vhodnější propojit WC s koupelnou – většinou z důvodu zvětšení prostoru koupelny. Je to rozhodnutí, které si musíte nejdříve pořádně promyslet. Má totiž své výhody, ale možná ještě více úskalí, jako je ztráta soukromí, nepříjemný zápach a šíření bakterií. Nejde totiž jen o bakterie, které se drží na klozetové míse, ale také o bakterie, které poletují v její těsné blízkosti a mohou se tak usadit třeba na umyvadle. Jde tedy obecně říci, že pokud má váš byt více jak dva obyvatele, nedá se spojení koupelny a WC doporučit.
Z druhé strany nám toaleta v koupelně umožní například instalaci bidetu v těsné blízkosti mísy. Nejideálnější řešení je mít toalety dvě – jednu samostatnou a jednu v koupelně.
Opět uděláme dobře, podíváme-li se při umisťování klozetu do koupelny do příslušné normy, která nám určí některé minimální odstupové vzdálenosti. Například vzdálenost mezi okrajem záchodové mísy a dovnitř otevíravým křídlem dveří v kterékoliv poloze je nejméně 300 mm, vzdálenost mezi předním okrajem záchodové mísy a protilehlou stěnou nebo topným tělesem je nejméně 500 mm, průchod mezi vanou nebo umyvadlem a stěnou nebo topným tělesem je nejméně 650 mm a vzdálenost mezi stěnou a osou umyvadla (klasických rozměrů šířka 60 cm, hloubka 45 cm) nebo stěnou a osou záchodové mísy je nejméně 450 mm.
Alespoň malým pomocníkem pro zachování soukromí na toaletě, pokud je součástí koupelny, je použití polopříčky, která záchod alespoň trochu oddělí od okolního prostoru. Aby nevznikali tmavé a nepěkné kouty, často se pro její konstrukci používají luxfery, které v současné době zažívají znovu revoluci.
Myslíte si, že může být každému jedno, kde máte umístěný klozet? Omyl. Stavební vyhláška jasně stanovuje, že pro byt, který má více jak dvě obytné místnosti, musí být WC od koupelny odděleno. Pokud tedy vlastníte třípokojový byt (pozor, kuchyně nad 12 m2 je obytná místnost) a budete žádat o stavební povolení, které na rekonstrukci koupelny potřebujete, pravděpodobně Vám spojení koupelny s WC zamítnou.
Podle norem je tedy možné mít WC v koupelně pouze jde-li o byt s max. dvěmi obytními místnostmi.
Naopak pokud vlastníte byt s pěti a více obytnými místnostmi je nutné mít záchodové mísy dvě. Jedna z nich může být součástí koupelny