Nechceme-li se do rekonstrukce pouštět radikálně, máme i jiné možnosti. Existuje ale několik podmínek, které jsou pro takové řešení nezbytné.
Nad tím je skutečně potřeba se pořádně zamyslet – abychom nakonec neinvestovali do rekonstrukce a za pár let našeho ukvapeného rozhodnutí nelitovali. Vybouráním celého jádra se nám totiž naskytne nemalá příležitost ke změně celkového uspořádání. Pokud jsme ale s rozměry spokojení, můžeme si blahopřát – nemusíme pracně předělávat rozvody vody, odpady ani elektroinstalace. A navíc se váš byt nepromění na několik dlouhých dní ve staveniště bez tekoucí vody a funkčního záchodu.
Pokud se nám umakartové stěny kroutí, je pro nás bohužel tato možnost rekonstrukce předem ztracená. Nestabilní a zvrásněný podklad by při obkládání způsobil jen potíže a navíc by výsledek nepůsobil esteticky.
Také rozsáhlé plísně nebo vlhkost nejsou zrovna ideální. Naznačují především, že v koupelně je špatně fungující odvětrávání, které neplní svou funkci. Pokud plísně řádně neodstraníte, brzy se Vám objeví i na nově vytvořeném povrchu.
Častým problémem jsou také místa, kam často zatékala voda – například kolem vany.
Tam umakart navlhl, nabobtnal a začal většinou plesnivět. Pak je nutné posoudit rozsah takových škod a rozhodnout se, jestli je ještě vhodné umakart sanovat a jestli by nebylo lepší ho raději vyměnit celý.
Stav elektroinstalací vedených ve stěnách jádra je v mnoha případech hrozný. Díky zvýšené vlhkosti jsou pak takové rozvody přímo životu nebezpečné. Je tedy dobré si jejich kvalitu nechat zkontrolovat a pokud je třeba je vyměnit, bude pro nás zřejmě lepší pustit se do rekonstrukce kompletní.
Pomocí speciálních lepidel je možné připevnit obklad přímo na umakartové jádro. To musíme nejdříve pořádně očistit a odmastit. Díky speciálnímu lepidlu pak nedochází k odlupování dlaždic. Pokud bychom totiž použili lepidlo běžné, za nedokonale přilnuté obkladačky se nám brzy dostane vlhkost nebo přímo voda a budou se nám tak vesele tvořit plísně.
Další variantou je možnost připevnit na umakartové stěny sádrokarton (přišroubovat) a ten následně obložit. Zde je pak dobré dbát na kvalitu sádrokartonových desek, aby nepodléhaly zvýšené vlhkosti – tedy speciální sádrokarton přímo určený pro koupelny.
Poslední možností je použití zvláštních panelů, které se na umakart připevní podobně jako sádrokarton. Tyto panely jsou dřevovláknité s vodovzdornou glazurou na povrchu a není tak nutné je už dál obkládat. Vyrábí se v široké škále nejrůznějších dekorů a barev.
Pokud ale použijeme sádrokarton nebo dřevovláknité panely, musíme počítat s nepatrným zmenšením celé koupelny – tloušťka desek se pohybuje okolo 2 cm. Problém s tím nastane zejména u futer, která pak musíme jednoduše vyměnit.
Myslíte si, že i tak je rekonstrukce příliš nákladná a složitá? Nevadí. I pro vás máme řešení. Použitím speciálních barev nebo samolepicích fólií můžeme také dosáhnout uspokojivých výsledků. Je jen důležité se vždy poradit v obchodě a přesně sdělit účel, pro který má barva sloužit. Mohlo by se potom stát, že celá práce přijde velice brzy na zmar.