První co nás musí bezpodmínečně zajímat při zařizování koupeny jsou její rozměry a umístění některých důležitých součástí, jako je stoupačka a dveře. Teprve potom si můžeme začít vybírat koupelnu svých snů.
Je snadné nechat se inspirovat koupelnou z časopisu, internetu nebo televizního pořadu, ale není už tak snadné takovou inspiraci implantovat přímo na konkrétní prostor. Pokud disponujeme koupelnou velkou 4 m2, volně stojící vana asi nebude to pravé ořechové. Musíme si uvědomit, že krom prostoru pro samotný zařizovací předmět, je nutný také prostor pro jeho užívání. Nejprve si tedy definujme rozměry hlavního zařízení a rozměry nutné pro jeho používání.
Vana se běžně vyrábí v minimální délce 155 cm a šířce 70 cm, oproti tomu rozměr optimálního sprchového koutu je 90 × 90 cm.
Před ním bychom měli ponechat prostor o hloubce minimálně 55 cm. Běžné umyvadlo je široké 60 cm a hluboké 45 cm. Kolem něho však potřebujeme manipulační prostor 15 cm na obě strany a před ním dokonce 55 × 90 cm. Jinak, věřte tomu nebo ne, se zuby čistí docela obtížně. Pokud je vana umístěná u protější stěny než umyvadlo, měli bychom mezi nimi dodržet minimální prostor o šířce 80 cm, abychom se mohli k vaně pohodlně předklonit a také mezi oběma zařizovacími předměty bez problému projít. Pokud je v koupelně umístěn i záchod, prostor pro něj má velikost 110 × 60 cm (vlastní mísa má rozměry okolo 60 × 36 cm).
Dodržení správných návrhových zásad je velice důležité, protože jinak je koupelna nepraktická a cítíme se v ní špatně.
Neméně důležité je ale i umístění stoupací šachty, od které vedeme rozvody vody k jednotlivému hygienickému vybavení a od něhož naopak odvádíme vodu odpadní.
Záchod musí být umístěn u šachty co nejblíže, jeho odpadní potrubí je umístěno blízko u podlahy a vyžaduje patřičný spád.
Těžko také můžeme vést potrubí ve stěně, kde jsou umístěné dveře. Tyto zdánlivě jasné drobnosti nám návrh radikálně ovlivní a vymezí nám nezbytné limity, od kterých se můžeme odrazit.