V případě, že velikost naší koupelny nedosahuje rozměrů menšího obývacího pokoje, musíme se při návrhu o to více zamyslet. Rozhodnutí je před námi celá řada. Potřebujeme nutně vanu, nebo se spokojíme se sprchovým koutem? Je pro nás důležité mít záchod jako samostatnou místnost? Jsme zvyklí používat bidet a je zde pro něj dostatek prostoru? Stačí nám při ranní špičce jen jedno umyvadlo? Chceme mít v koupelně pračku, nebo pro ni máme vyhrazené místo jinde?
Je důležité, aby se nad těmito otázkami zamysleli všichni členové rodiny a podle toho se vytvořil určitý koncept návrhu.
Pokud musíme šetřit skutečně každým centimetrem, měli bychom si pořádně obhlédnout široký sortiment zařizovacích předmětů. Volíme modely, které nezabírají zbytečně velké místo a které naopak svým designem poskytují při minimálních velikostech co největší vnitřní prostor (vana, umyvadlo), nebo modely se sníženou hloubkou. Ale pozor na příliš malé umyvadlo – vždy je lepší mít nějaký prostor po stranách, kam můžeme odložit pastu nebo hřeben. Také stavební úpravy nám mohou být v mnohém nápomocné – třeba propojení koupelny se samostatnou toaletou vyšetří hodně prostoru. Ale pozor! To lze doporučit pouze pokud v bytě bydlí maximálně dva lidé.
Vždy využijeme prostor pod umyvadlem pro umístění koupelnové skříňky – skrývá se ho tam habaděj. Na trhu také existuje spoustu závěsných polic, které můžeme umístit třeba do prostru sprchového koutu a ukládat na ně šampony a mýdla. Také poličky kolem zrcadla nad umyvadlem, nebo přímo zrcadlová galerka nám výrazně pomohou. Kelímek s kartáčky umístíme do držáku upevněného ve stěně. Pokud máme vysoké stropy, můžeme použít stahovací sušák na prádlo, který vytáhneme ke stropu a nebude nám překážet.
Místo šetří také podlahové vytápění, nebo otopný žebřík, který je plochý a zastává i funkci sušáku.
A pomoci nám mohou i speciální úpravy určené přímo pro malé koupelny – například pokud je pro nás obtížné rozloučit se se sprchovým koutem i vanou, můžeme si pořídit vanu s integrovaným sprchovým koutem (tedy vanu, která má prostor kolem odpadu doplněn o zástěnu) nebo sestavu vany a sprchového koutu určenou pro malé koupelny. Jedná se o vanu, která je v nohách, kde nepotřebujeme takový prostor, zúžená a tohoto místa je využito ve prospěch sprchového koutu. Na trhu pak existují různé varianty na míru, ze kterých si můžete vybrat tu nejlepší kombinaci.
Další možností pro malé koupelny je absence bidetu, který nahradíme tak, že umístíme záchodovou mísu do těsné blízkosti umyvadla a do umyvadla osadíme speciální armaturu se sprškou a hadicí. Ta funkci bidetu spolehlivě zastane. Možné je též použití elektronického bidetu, to je ale o něco dražší.
Pokud nemáme jiné místo, kam umístit pračku, je vhodné volit pračku, která se plní ze shora a není díky tomu tak hluboká.
Obecně platí, že do malých prostorů bychom měli volit světlé barvy, protože tmavé opticky zmenšují. To platí i pro barvu obkladů – bílá, béžová, světle růžová, světle modrá, světle zelená atd. Na formátu obkládaček nezáleží – čím větší, tím bude prostor působit kompaktněji. Nemusíme se bát ani rozčlenění prostoru například pomocí tenkých vodorovných pásků.
Zrcadlo je také mocným pomocníkem v optickém zvětšování – zvláště do malé koupelny bychom měli volit co největší, nejlépe nalepené přímo na stěnu bez výrazného rámu.